Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 5.25 in
- Overall Length:
- 9.5 in
- Blade Material:
- 1095 RC 56-58 Steel
- Included Accessories:
- Black Kydex Sheath
- Handle Material:
- Tan Canvas Micarta
- Blade Finish:
- Black River Wash
- Handle Color:
- Brown
- Sheath Material:
- KYDEX
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Lanyard Barrel
- Color:
- Brown
Code: TP2-KN1-FMS-5-FMS5-02
MPN: FMS5-02
UPC: 816411025392
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Tops Knives Frog Market Special Fixed Blade Knife
If you follow our Frog Prince on Instagram then you have seen our new TOPS Frog Market Special. We are proud to announce this special edition knife. A friend and I were talking the other day about how we have a fascination with Frogs. We have always been fascinated by the shapes and sizes of frogs, and how we have never seen a normal sized frog before. We have talked about how frogs in fairy tales are shaped like this. It occurred to us that we should try to capture that same fascination in our own way. So the other day we went out and bought a frog statue. Once we received the frog statue we immediately thought, this is a pretty clever idea. So lets see if we can come up with a way to make this frog special for you.![]()
Specifications for Tops Knives Frog Market Special Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | TOPS Knives |
| Blade Length: | 5.25 in |
| Overall Length: | 9.5 in |
| Blade Material: | 1095 RC 56-58 Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Black Kydex Sheath |
| Handle Material: | Tan Canvas Micarta |
| Blade Finish: | Black River Wash |
| Handle Color: | Brown |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 3.5 oz |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Lanyard Barrel |
| Color: | Brown |
| Thickness: | 0.06 in |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Tops Knives Frog Market Special Fixed Blade Knife
Tops Knives Frog Market Special Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Tops Knives Frog Market Special Fixed Blade Knife, Brown, 5.25in, FMS5-02 , MPN: FMS5-02 , UPC: 816411025392 , Code: TP2-KN1-FMS-5-FMS5-02