Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 14 in
- Overall Length:
- 20.63 in
- Blade Shape:
- Normal
- Blade Material:
- 1095 RC 56-58
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- Tan Canvas Micarta
- Blade Finish:
- Tactical Gray
- Handle Color:
- Tan
- Sheath Material:
- KYDEX
- Color:
- Tan
Code: TP2-KN1-TPSKN1-LTH-01
MPN: LTH-01
UPC: 816411026139
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for TOPS Knives Lilith 14 in Fixed Blade Knife
The name comes from the mythical creature, Lilith, who has been depicted as a seductress, heroine, and the embodiment of females wiles and secrets. A fitting name for such a large, powerful, and elegant tool. It has high grinds to gice it great geometry for cutting tasks and great for deep cuts when chopping. The handle has the right amount of thickness and heft and is well-contoured to make it very comfortable to wield. Because the handle tapers toward the pommel as you would expect to see with thworing knife designs, there is a finger ring that is chamfered to aid in retention. TOPS also added a lanyard hole for those that would like to choke back for a little more length in choppng and help them to keep a good hold on it.![]()
Specifications for TOPS Knives Lilith 14 in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | TOPS Knives |
| Blade Length: | 14 in |
| Overall Length: | 20.63 in |
| Blade Shape: | Normal |
| Blade Material: | 1095 RC 56-58 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Tan Canvas Micarta |
| Blade Finish: | Tactical Gray |
| Handle Color: | Tan |
| Blade Thickness: | 0.25 in |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 41.6 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Tan |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- TOPS Knives Lilith 14 in Fixed Blade Knife
- Sheath included
TOPS Knives Lilith 14 in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- TOPS Knives Lilith 14 in Fixed Blade Knife, Steel, Tan Canvas Micarta, Black Kydex, LTH-01 , MPN: LTH-01 , UPC: 816411026139 , Code: TP2-KN1-TPSKN1-LTH-01