Tap Tap to Zoom
Code: TP2-KN1-TPT010T2
MPN: TBT-020
UPC: 816411022384
The Tops Knives Tom Brown Tracker T-2 Pocket Knife was created to be the perfect way to assure that Law Enforcement, Military and Hunters have the blade they need to perform any cutting work. This Knife from the experts at TOPS Knives, 3 1/2" black traction coated 1095 high carbon steel blade, full tang construction, black linen micarta handles, lanyard hole, and Includse a durable black Kydex belt clip sheath. Kick cutting chores to the curb with the Tops Knives Tom Brown Tracker T-2 Knife.![]()
| Manufacturer: | TOPS Knives |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 9.5 in |
| Blade Material: | 1095 |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Black Kydex Sheath |
| Handle Material: | Black Linen Micarta |
| Blade Finish: | Black traction coating |
| Handle Color: | Gray |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 9.6 oz |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Lanyard Barrel |
| Color: | Gray |
| Thickness: | 0.19 in |