Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 8.63 in
- Blade Material:
- 1095
- Included Accessories:
- Black Kydex Sheath
- Handle Material:
- Black G10
- Blade Finish:
- Tactical Stone
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Rocky Mountain Tread
- Sheath Material:
- KYDEX
- Package Type:
- Box
Code: TP2-KN1-ELPN-X1
MPN: ELPN-X1
UPC: 816411020908
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Tops Knives Tops 10/27 Fixed Blade Knife
Loosely based on common karambit designs, the TOPS "10/27" is definitely a unique approach. The angles and shape of the knife are perfect for the reverse grip popular with karambit knives, but you can use it quite easily in a traditional hammer-style grip as well. Slashing and ripping cuts are performed quickly to make this knife dangerous in the right hands. TOPS "10/27" was built in true TOPS form. It is sizable and powerful, yet comfortable to hold and use. The handle profile along with the G10 scales make it easy to deploy. The deep groove near the blade, as well as the index finger hole, which is ample for very large hands and smaller hands, help avoid slipping and provide a secure grip. Our New Tactical Stone coating completes the package. TOPS "10/27" is sure to intimidate any opponent, especially in self-defense situations. No one messes with a TOPS knife.![]()
Specifications for Tops Knives Tops 10/27 Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | TOPS Knives |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 8.63 in |
| Blade Material: | 1095 |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Black Kydex Sheath |
| Handle Material: | Black G10 |
| Blade Finish: | Tactical Stone |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Rocky Mountain Tread |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 6.8 oz |
| Package Type: | Box |
| Thickness: | 0.19 in |
| Country of Origin: | USA |
Features of Tops Knives Tops 10/27 Fixed Blade Knife:
- Knife Type Fixed Blade
- Overall Length 8.63"
- Blade Length 3.50"
- Blade Thickness 0.190"
- Blade Steel 1095 RC 56-58
- Blade Finish Tactical Stone
- Handle Material Black G10
- Handle Style Rocky Mountain Tread
- Knife Weight 6.8 oz
- Sheath Included Yes
- Sheath Material Black Kydex
- Sheath Clip Rotating Injection Molded Nylon
- Designer Leo Espinoza
Package Contents:
- Tops Knives Tops 10/27 Fixed Blade Knife
Tops Knives Tops 10/27 Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Tops Knives Tops 10/27 Fixed Blade Knife, Black, 3.5in, ELPN-X1 , MPN: ELPN-X1 , UPC: 816411020908 , Code: TP2-KN1-ELPN-X1