Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Get a $100.00 rebate when you purchase Trijicon RM07 RMR Type 2 1x 6.5 MOA Adjustable LED Reflex Sight before May 31, 2026 and the rebate form is postmarked by May 31, 2026. Download the Rebate Form or see details.
The Trijicon RM07 RMR Type 2 1x 6.5 MOA Adjustable LED Reflex Sight is designed to provide improved precision and accuracy with any firearm. With an LED red dot powered by a CR2032 battery capable of over 4 years of continuous use, these Red Dot Sights by Trijicon are housed in rugged aluminum for an extremely tough yet lightweight sight. Adjustable for windage and elevation with easy-to-use adjusters, eight brightness levels, and a true 1x magnification, the RM07 RMR Type 2 1x 6.5 MOA Adjustable LED Reflex Sight is truly versatile and perfect for applications from military to law enforcement and even hunting. Choose the Trijicon RM07 RMR Type 2 1x 6.5 MOA Adjustable LED Reflex Sight and start hitting your targets!![]()
| Manufacturer: | Trijicon |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.63 - 0.83 in |
| Objective Window Size: | 0.83 x 0.63 in |
| Reticle: | 6.5 MOA Red Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Tempered Glass |
| Optical Coating: | True-Color, Multi-Coated Lens |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 4 Years at setting 4 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 66 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1.2 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 1.2 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | True Color Multi-Coated Lens |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Button |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Country of Origin: | USA |