Tap Tap to Zoom
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
Product Info for Trijicon AccuPoint 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Trijicon AccuPoint 1-8x24 riflescope is a favorite among hunters, offering true 1x magnification with the flexibility to reach out to 8x for longer range engagements. A battery-free illuminated reticle, powered by tritium and fiber optics, allows for fast target acquisition, even in low light.![]()
Specifications for Trijicon AccuPoint 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 9.2 - 3 mm |
| Finish: | Satin |
| Field of View, Angle: | 20 - 2.5 degrees |
| Eye Relief: | 3.3 - 4.1 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 11 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics/Tritium |
| Width: | 2.3 in |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 2.3 in |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 3 m |
| Package Type: | Box |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100/100 MOA |
Features of Trijicon AccuPoint 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Confident aiming in any light - battery-free, illuminated reticles are always on using tritium/fiber optic technology to automatically adjust to lighting conditions.
- Easy-focus eyepiece - diopter accommodates the shooters individual prescription.
- repositionable magnification lever - accommodates different shooting positions and rifle configurations. available on some models.
- Quick and easy adjustments - crisp, precise, windage/elevation adjusters require no tools. capped or zero stop adjusters ensure no accidental shift.
- Purpose-driven design - multiple finishes, knurling types, and adjuster styles to suit a variety of applications.
- Ultra durable for ensured reliability - ruggedized design engineered to withstand extreme conditions and tested to military standards and protocols.
- Edge-to-edge clarity - fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- Both-eyes-open shooting - illuminated reticles use trijicon's bindon aiming concept (bac) feature to provide a clear aiming point that draws the shooters eye for fast engagement.
- Quick target acquisition - proven reticle designs for the most discerning hunters, ensuring fast ranging and holdovers.
- Optimal flexibility - generous windage and elevation adjustment for maximum total travel.
Package Contents:
- Trijicon AccuPoint 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- LENSPEN (TA56)
- Set of Lenscaps
- Manual
- Warranty Card
Trijicon AccuPoint 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon AccuPoint 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, BDC Hunter Holds Reticle, Satin Black, TR35-C-200183 , MPN: TR35-C-200183 , UPC: 719307622234 , Code: TJ-RS-TRRS05-TR35-C-200183
- Trijicon AccuPoint 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Red Triangle Post Reticle, Satin Black, TR35-C-200184 , MPN: TR35-C-200184 , UPC: 719307622241 , Code: TJ-RS-TRRS05-TR35-C-200184