Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Product Info for Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Trijicon AccuPoint 5-20x50 Rifle Scope gives tactical shooters, varmint hunters and law enforcement snipers the ability to accurately extend their range in any light. Advanced fiber-optics and tritium aiming-point illumination speeds target acquisition and extends available shooting hours. Dual-illumination system automatically adjusts aiming-point brightness to existing lighting conditions. Manual brightness override allows shooters to easily adjust the reticle to suit their preferences. 30mm tube offers a greater range of mounting options. Rugged, aircraft-quality, hard-anodized aluminum body offers all- weather protection. Unmatched long eye relief protects against the recoil of higher caliber rifles. Easy-to-use external turret controls for windage and elevation adjustment. Side parallax adjuster for enhanced accuracy at long range.![]()
Specifications for Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 20 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.39 - 0.22 in |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Satin |
| Field of View, Linear: | 22.8 - 5.7 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 19.1 - 5.1 degrees |
| Eye Relief: | 3.1 - 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.9 oz |
| Length: | 13.6 in, 345.44 mm |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Fiber Optics/Tritium |
| Width: | 3.2 in, 81.28 mm |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Height: | 81.28 mm, 3.2 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature: | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Confident aiming in any light: Battery-free, illuminated reticles are "always on" using tritium/fiber optic technology to automatically adjust to lighting conditions.
- Easy-focus eyepiece: Diopter accommodates the shooter's individual prescription.
- Repositionable magnification lever: Accommodates different shooting positions and rifle configurations.
- Quick & easy adjustments: Crisp, precise, windage/elevation adjusters require no tools. Capped or zero stop adjusters ensure no accidental shift.
- Purpose-driven design: Multiple finishes, knurling types, and adjuster styles to suit a variety of applications.
- Ultra durable for ensured reliability: Ruggedized design engineered to withstand extreme conditions and tested to military standards and protocols.
- Edge-to-edge clarity: Fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- "Both-eyes-open" shooting: Illuminated reticles use Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature to provide a clear aiming point that draws the shooter's eye for fast engagement.
- Quick target acquisition: Proven reticle designs for the most discerning hunters, ensuring fast ranging and holdovers.
- Optimal flexibility: Generous windage and elevation adjustment for maximum total travel.
Package Contents:
- Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Sunshade
- Tenebraex Flip Caps
- Bikini Caps
- Scopecoat
- 3mm Hex Key
- 1.5mm Hex Key
- Repositionable Magnification Knob and Replacement Screw
- Quick Reference Guide
- Warranty Card
- Vinyl Logo Sticker
Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Satin, Black, Green MOA Ranging Reticle w/ Dot, MOA Adjustment, 200151 , MPN: TR33-C-200151 , UPC: 719307403628 , Code: TJ-RS-AC33520X50-200151
- Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Satin, Black, Green Standard Duplex Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200155 , MPN: 200155 , UPC: 719307403659 , Code: TJ-RS-AC33520X50-200155
- Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Satin, Black, Green MRAD Ranging Reticle w/ Dot, Mil Rad Adjustment, 200149 , MPN: TR33-C-200149 , UPC: 719307403611 , Code: TJ-RS-AC33520X50-200149
Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Satin, Black, Red BAC Triangle Post Reticle, MOA Adjustment, 200152 , MPN: 200152 , UPC: 719307403635 , Code: TJ-RS-AC33520X50-200152
- DEMO, Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Satin, Black, Green Standard Duplex Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200155 , MPN: 200155-DEMO , Code: TJ-RS-AC33520X50-200155-DEMO
- DEMO, Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Satin, Black, Green MOA Ranging Reticle w/ Dot, MOA Adjustment, 200151 , MPN: 200151-DEMO , Code: TJ-RS-AC33520X50-200151-DEMO
- Trijicon AccuPoint TR-33 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Satin, Black, Green BAC Triangle Post Reticle, MOA Adjustment, 200154 , MPN: TR33-C-200154 , UPC: 719307403642 , Code: TJ-RS-AC33520X50-200154