Tap Tap to Zoom
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- BDC Hunter Holds
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Satin
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100/70 MOA
Code: TJ-RS-TRRS04-CRHX1650-C-2900053
MPN: CRHX1650-C-2900053
UPC: 719307621824
Product Info for Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Designed specifically for long-range hunting, this Trijicon Credo HX 4-16x50 riflescope offers toolless adjusters that are precise and repeatable. The tough-as-nails aircraft-grade aluminum housing will withstand the rigors of the hunt, and the illuminated reticle options give you the advantages of fast, accurate shot placement. Carry more out than you carried in.![]()
Specifications for Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | BDC Hunter Holds |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8.5 - 3.1 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Satin |
| Field of View, Angle: | 5.43 - 1.36 degrees |
| Eye Relief: | 3.1 - 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Width: | 3.3 in |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 2.6 in |
| Brightness Settings: | 10 |
| Battery Life: | 68 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 3 m |
| Package Type: | Box |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100/70 MOA |
Features of Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Both-eyes-open shooting - illuminated reticles use trijicon's bindon aiming concept (bac) feature to provide a clear aiming point that draws the shooters eye for fast engagement.
- Confident aiming in any light - user-selectable led brightness settings with an off in between each setting to adapt to any environment.
- Purpose-driven design - sleek finish and low-profile controls prevent snagging. choice of first or second focal plane models.
- Quick target acquisition - proven reticle designs for the most discerning hunters, ensuring fast ranging and holdovers.
- Edge-to-edge clarity - fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- Ultra durable for ensured reliability - ruggedized design engineered to withstand extreme hunting conditions and tested to military standards and protocols.
- Quick and easy adjustments
- Repositionable magnification lever - accommodates different shooting positions and rifle configurations.
Package Contents:
- Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Bikini Caps
- Scopecoat
- 3mm Hex Key
- Repositionable Mag. Knob and Replacement Screw
- 1 CR2032 Battery
- Quick Reference Guide
- Warranty Card
- Vinyl Logo Sticker
Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, BDC Hunter Holds Reticle, Satin Black, CRHX1650-C-2900053 , MPN: CRHX1650-C-2900053 , UPC: 719307621824 , Code: TJ-RS-TRRS04-CRHX1650-C-2900053