Tap Tap to Zoom
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- BDC Hunter Hold
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Satin
- Color:
- Black
- Weight:
- 15.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100/100 MOA
Code: TJ-RS-TRIRS1-2700001
MPN: HR424-C-2700001
UPC: 719307402904
Product Info for Trijicon Huron HR424 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
This is the Trijicon variable LPVO Rifle Scope made specifically for the North American deer hunter. The Trijicon Huron comes with the high-quality glass, proven precision, and rugged construction you need for bragging rights every season, along with a price that lets you invest heavily in your other hunting gear.![]()
The Science of Brilliant. At Trijicon, we are bound by a commitment to industry-leading research, design, and testing to seek innovative aiming solutions that constantly redefine "brilliant." That's why every Trijicon LPVO Rifle Scope design is tested to the procedures below.
Alaska-to-Africa Temperature Tested. To ensure each family of LPVO Rifle Scopes is ready for whatever our users put them through, we perform "Alaska-to-Africa" temperature shock tests with temps from -20 degrees F to 140 degrees F.
Solid Zero Tested. Our LPVO Rifle Scopes are designed to hold their zero giving you the precision you need. Every model is subjected to 5,000 consecutive rounds, confirming no reticle shift has occurred.
Drop Tested. Because we don't believe every drop should be followed by a warranty claim, we drop test each LPVO Rifle Scope design to check for durability.
Shock & Vibration Tested. All LPVO Rifle Scope models are tested to withstand recoil and vibrational stresses without malfunction, so it can take a beating before, during, and after use.
Immersion Tested. All models are immersion tested, and every LPVO Rifle Scope is dry-nitrogen filled to eliminate internal fogging.
Specifications for Trijicon Huron HR424 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | BDC Hunter Hold |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.69 - 0.2 in |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Satin |
| Field of View, Linear: | 95 - 24.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 18 - 4.6 degrees |
| Eye Relief: | 2.6 - 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 15.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 10.4 in, 264.16 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2 in, 50.8 mm |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Height: | 48.26 mm, 1.9 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature: | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 ft |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100/100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features:
FIELD-READY CONSTRUCTION
EDGE-TO-EDGE CLARITY
QUICK & EASY ADJUSTMENTS
FAST SCANNING, DETECTION AND TRACKING
ACCURATE SHOT PLACEMENT AT VARIOUS DISTANCES
RAPID TARGET ACQUISITION
SLEEK DESIGN AND FINISH
EASY-FOCUS EYEPIECE
Package Contents:
- Trijicon Huron 1-4x24mm Rifle Scope
- Lens Cap
- Warranty Card
- Quick Reference Guide
- Scopecoat
- Logo Sticker
Trijicon Huron HR424 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon Huron HR424 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Non-Illuminated BDC Hunter Hold Reticle, MOA Adjustment, 2700001 , MPN: HR424-C-2700001 , UPC: 719307402904 , Code: TJ-RS-TRIRS1-2700001
Trijicon Huron HR424 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Trijicon Huron HR424 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Non-Illuminated BDC Hunter Hold Reticle, MOA Adjustment, 2700001 , MPN: HR424-C-2700001-DEMO , Code: TJ-RS-TRIRS1-2700001-DEMO
- Trijicon Huron HR424 1-4x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Non-Illuminated BDC Hunter Hold Reticle, MOA Adjustment, w/ TRYBE Optics Enhancer, HR424-C-2700001-KIT1 , MPN: HR424-C-2700001-KIT1 , Code: TJ-RS-TRIRS1-HR424-C-2700001-KIT1