Tap Tap to Zoom
Product Info for True Precision CZ P10C 9mm Luger Threaded Pistol Barrel
TRUE is proud to offer its drop-in ready barrel for the CZ P10C, designed for the 4 in P10C 9mm models. TRUE barrels deliver unmatched accuracy, combining advanced cuts, chamfers, and feed ramp designed to outperform OEM standards and to ensure reliable feeding of all types of ammunition designs. Our proprietary stainless steel broach cut rifling underscores our commitment to those who demand only the best.![]()
Specifications for True Precision CZ P10C 9mm Luger Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | True Precision |
| Fabric/Material: | Billet 416 Stainless Steel |
| Barrel Length: | 3.7 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | 4 X-Flutes |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ P-10 C |
| Weight: | 0.9 lb |
| Additional Features: | 1:10in RH |
| Included Accessories: | Optic Cover and Screws |
| Condition: | New |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
Package Contents:
- True Precision CZ P10C 9mm Luger Threaded Pistol Barrel
True Precision CZ P10C 9mm Luger Threaded Pistol Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- True Precision CZ P10C 9mm Luger Threaded Pistol Barrel, Stealth Gray, TP-P10CB-XTA , MPN: TP-P10CB-XTA , UPC: 719104539308 , Code: 3GM-PTB-SXD54V-TP-P10CB-XTA
- True Precision CZ P10C 9mm Luger Threaded Pistol Barrel, Satin Stainless, TP-P10CB-XT , MPN: TP-P10CB-XT , UPC: 719104539230 , Code: 3GM-PTB-SXD54V-TP-P10CB-XT