Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts
Show with deals only:
Product Info for True Precision Springfield Hellcat 9mm Luger Non-Threaded Barrel
TRUE is proud to offer its drop-in ready barrel for the Springfield Hellcat, designed for the 3.1 in Hellcat 9mm models. TRUE barrels deliver unmatched accuracy, combining advanced cuts, chamfers, and feed ramp designed to outperform OEM standards and to ensure reliable feeding of all types of ammunition designs. Our proprietary stainless steel broach cut rifling underscores our commitment to those who demand only the best.![]()
Specifications for True Precision Springfield Hellcat 9mm Luger Non-Threaded Barrel:
| Manufacturer: | True Precision |
| Fabric/Material: | 17-4 Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Springfield Armory |
| Gun Model: | Springfield Armory Hellcat |
| Barrel Length: | 3.1 in |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | 4 X-Flutes |
| Weight: | 0.9 lb |
| Additional Features: | 11* Competition Muzzle Crown |
| Included Accessories: | Optic Cover and Screws |
| Condition: | New |
| Quantity: | 1 |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
Features of True Precision Hellcat 9mm Non Threaded Pistol Barrel:
- Easy to install drop-in design for the 3.1" Hellcat 9mm. Will NOT work on the Hellcat PRO.Â
- Advanced proprietary broach cut design specifically engineered for increased accuracy potential.
- Broach cut 6 groove rifling allows for all ammo types to be used safely, including cast lead.
- 9mm 1/10RH twist rifling.
- Target crown for non-threaded versions or 1/2x28 threads with included thread protector on threaded versions.
- Threaded versions include Viton high heat integral O-ring lock thread protector.
- SAAMI spec chamber.
- Improved overall fit from OEM with added chamfers, improved radius cuts, and other additions for a better than OEM barrel.
- Assorted specialty coatings and finishes to choose from.
Package Contents:
- True Precision Springfield Hellcat 9mm Luger Non-Threaded Barrel
True Precision Springfield Hellcat 9mm Luger Non-Threaded Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- True Precision Springfield Hellcat Non-Threaded Barrel, 9mm, 1-10 Twist, 416R Stainless Steel, Stainless, TP-SHCB-X , MPN: TP-SHCB-X , UPC: 719104539506 , Code: 3GM-BPI-SH9NT-TP-SHCB-X
- True Precision Springfield Hellcat Non-Threaded Barrel, 9mm, 1-10 Twist, 416R Stainless Steel, Gold TiN, TP-SHCB-XG , MPN: TP-SHCB-XG , UPC: 719104539537 , Code: 3GM-BPI-SH9NT-TP-SHCB-XG
- True Precision Springfield Hellcat Non-Threaded Barrel, 9mm, 1-10 Twist, 416R Stainless Steel, Copper, TP-SHCB-XC , MPN: TP-SHCB-XC , UPC: 719104539544 , Code: 3GM-BPI-SH9NT-TP-SHCB-XC
- True Precision Springfield Hellcat Non-Threaded Barrel, 9mm, 1-10 Twist, 416R Stainless Steel, Black DLC, TP-SHCB-XBC , MPN: TP-SHCB-XBC , UPC: 719104539520 , Code: 3GM-BPI-SH9NT-TP-SHCB-XBC
- True Precision Springfield Hellcat Non-Threaded Barrel, 9mm, 1-10 Twist, 416R Stainless Steel, Rainbow, TP-SHCB-XS , MPN: TP-SHCB-XS , UPC: 719104539551 , Code: 3GM-BPI-SH9NT-TP-SHCB-XS
- True Precision Springfield Hellcat Non-Threaded Barrel, 9mm, 1-10 Twist, 416R Stainless Steel, Grey, TP-SHCB-XA , MPN: TP-SHCB-XA , UPC: 719104539568 , Code: 3GM-BPI-SH9NT-TP-SHCB-XA
True Precision Springfield Hellcat 9mm Luger Non-Threaded Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- True Precision Springfield Hellcat 9mm Luger Non-Threaded Barrel, Black Nitride, TP-SHCB-XBL , MPN: TP-SHCB-XBL , UPC: 719104539513 , Code: 3GM-BPI-SH9NT-TP-SHCB-XBL