Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: TU-RD-TG-TG8030GB
MPN: TG8030GB
UPC: 788130011904
Product Info for TruGlo Red Dot Sights TG8030GB
The TruGlo Gobble Stopper Red Dot Scope features a specially-designed reticle for turkey hunting with dual-color reticle illumination (red and green). The illuminated ring of these Red Dot Sights represents a 24" circle at 30 yards. Plus, a detachable, extended sunshade eliminates glare from the front lens.![]()
Specifications for TruGlo Red Dot Sights TG8030GB:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 68 ft at 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 3.8 in |
| Weight: | 7.8 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Dimensions: | 10 x 7.2 x 2 in |
| Size: | 30mm |
| Gun Rail: | Picatinny |
Package Contents:
- TruGlo Red Dot Sights TG8030GB
TruGlo Red Dot Sights TG8030GB Orderable Models
List of Orderable Models
- TruGlo 1x30 Red Dot Sight, Matte Black, TG-TG8030GB , MPN: TG8030GB , UPC: 788130011904 , Code: TU-RD-TG-TG8030GB