1 of 1 images
TruGlo Remington Shotgun Rec Mount W/tru-tec Red Dot Sight, Black, 3 MOA, TG-TG8100B3
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Color:
- Black
- Gun Make:
- Remington
- Gun Model:
- Remington Model 11-87, Remington Model 870, Remington Model 1100, Remington Versa Max
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
- Optic Cut:
- Not Applicable
- Height:
- 1.5 in
Code: TU-RMT-TG8100B3-TG-TG8100B3
MPN: TG8100B3
UPC: 788130029855
Blazin' Deal
List: $299.99Save 28%
$215.49
Product Info for TruGlo Remington Shotgun Rec Mount W/tru-tec Red Dot Sight
Specifications for TruGlo Remington Shotgun Rec Mount W/tru-tec Red Dot Sight:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Versa Max, Remington Model 1100, Remington Model 11-87, Remington Model 870 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Fabric/Material: | CNC Machined Aluminum |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Length: | 2 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 1.5 in |
| Weight: | 1 oz |
| Mount Type: | No Mount |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Magnification: | 1 x |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Reticle: | Red Dot |
Features of Truglo Remington Shotgun Rec Mount W/tru-tec Red Dot Sight
- 3-MOA reticle for fast acquisition
- 23mm x 17mm multi-coated objective lens
- Digital push-button brightness controls
- 10 brightness settings
- Compatible with optic-ready pistols
- Locking windage and elevation adjustments
- Ultra-lightweight (just over 1 oz.)
- CNC-machined from aircraft-grade aluminum
- Unlimited eye relief
- Auto-off feature preserves battery life
- Water-resistant (sealed o-ring design)
- Universal shotgun rib or receiver specific mount
Package Contents:
- Truglo Remington Shotgun Rec Mount W/tru-tec Red Dot Sight
TruGlo Remington Shotgun Rec Mount W/tru-tec Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- TruGlo Remington Shotgun Rec Mount W/tru-tec Red Dot Sight, Black, 3 MOA, TG-TG8100B3 , MPN: TG8100B3 , UPC: 788130029855 , Code: TU-RMT-TG8100B3-TG-TG8100B3
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare