Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Reticle:
- Diamond Ballistic
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 11.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: TU-RS-TG-TG8504BD
MPN: TG8504BD
UPC: 788130011492
Product Info for TruGlo Shotgun Scopes TG8504BD
- Truglo compact scope series for rimfire and shotguns. Featuring Weaver style rings, Diamond reticle, 4" eye relief, fully-coated lenses and fingertip windage and elevation adjustment. These scopes are also waterproof, fogproof and nitrogen gas filled![]()
Specifications for TruGlo Shotgun Scopes TG8504BD:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Diamond Ballistic |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 24 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 11.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Shotgun |
Package Contents:
- TruGlo Shotgun Scopes TG8504BD
TruGlo Shotgun Scopes TG8504BD Orderable Models
List of Orderable Models
- TruGlo Shotgun Scopes, TG-TG8504BD , MPN: TG8504BD , UPC: 788130011492 , Code: TU-RS-TG-TG8504BD