Tap Tap to Zoom
Read More...
- Reticle:
- Diamond Ballistic
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Realtree
- Weight:
- 11.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: TU-RS-TG-TG8504CD
MPN: TG8504CD
UPC: 788130011102
Product Info for TruGlo 4x32mm Shotgun Scope
While shotguns are an effective fowl hunting tool due to their spread, sometimes you want to group those pellets closer and take more accurate shots. Equip this TruGlo 4x32mm Shotgun Scope for an optic specifically built for shotgun platform weapons. TruGlo designed these Fixed Power Rifle Scopes with a diamond reticle that is ideal for hunting purposes. Take down doe, turkey, and other delicious prey with ease using the TruGlo 4x32mm Compact Scope that features fully-coated lenses for remarkably bright and clear images every time. The housing is durable and scratch-resistant to uphold in rough conditions. If you accidentally misjudge your eye relief, the rubber eye-guard protects you from any serious damage due to heavy recoil. Mount this TruGlo 4x32mm SCP SR Scope with the included Weaver-style rings to put more turkeys on the table.![]()
Specifications for TruGlo 4x32mm Shotgun Scope:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Diamond Ballistic |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Field of View, Linear: | 24 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Realtree |
| Weight: | 11.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
Features of TruGlo 4x32mm Shotgun Scope:
- Diamond reticle is specially designed for shotgun hunting and is perfect for turkey and deer
- Fully-coated lenses provide maximum brightness, clarity and contrast
- Rubber eye-guard
- Durable, scratch-resistant, non-reflective matte finish
Package Contents:
- TruGlo 4x32mm Shotgun Scope
- Weaver-style rings
TruGlo 4x32mm Shotgun Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- TruGlo 4x32mm Shotgun Scope with Weaver Style Rings, Camo, TG-TG8504CD , MPN: TG8504CD , UPC: 788130011102 , Code: TU-RS-TG-TG8504CD