Tap Tap to Zoom
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Product Info for TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Sight
With ultra-compact dimensions and an equally compact 23mm x 17mm objective window, the TruGlo Tru-Tec Sub-Compact Red Dot Weapon Sight is a unique and innovative dot sight that will add an incredible amount of precision to your handgun. With models that weigh just over an ounce and feature a rugged aircraft-grade aluminum body, the TruGlo Tru-Tec Sub-Compact Red Dot Sight w/ 23mm Objective Lens is an incredibly viable and practical optic for use in a wide variety of situations and circumstances. The 10-varying-brightness level system allows you to easily adapt the sights to almost any lighting condition, and you can quickly target down potential threats with the tapping-on auto-off feature. For an incredible way to be sure you are using one of the best red dots the shooting industry has to offer, choose the TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Weapon Sight.![]()
Specifications for TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Sight:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aircraft-Grade Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 23 mm |
| Objective Window Size: | 23 x 17 mm |
| Reticle: | 3 MOA |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weight: | 1 oz |
| Additional Features: | RMR |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Multi-Coated |
| Brightness Index: | 10 |
| Quantity: | 1 |
| Tube Diameter: | 23 mm |
| Switch Type: | Button |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Sight:
- 3-MOA Red Dot reticle for fast acquisition
- 23mm x 17mm multi-coated objective lens
- Digital push-button brightness controls
- 10 brightness settings
- Compatible with optic-ready pistols
- Common lug and bolt pattern for maximum compatibility (Vortex, EOtech, Docter, Insight, Meopta, etc.)
- Locking windage and elevation adjustments
- Ultra-lightweight (just over 1 oz.)
- CNC-machined from aircraft-grade aluminum
- Unlimited eye relief
- Auto-off feature preserves battery life
- Water-resistant (sealed O-ring design)
- Picatinny / Weaver rail mount included
Package Contents:
- TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Sight
TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Sight, RMR, TG-TG8200B , MPN: TG8200B-EDEMO , Code: TU-RD-TTSCRDS-TG-TG8200B-EDEMO-RE-C
- TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Sight, RMR, TG-TG8200B , MPN: TG8200B , UPC: 788130028001 , Code: TU-RD-TTSCRDS-TG-TG8200B
TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Sight, RMR, TG-TG8200B , MPN: TG-TG8200B-DEMO , Code: TU-RD-TTSCRDS-TG-TG8200B-DEMO
- DEMO, TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Sight, 4 Post Mount, includes Dovetail Rear Sight Mount for Glock, TG-TG8100B1 , MPN: TG-TG8100B1-DEMO , Code: TU-RD-TTSCRDS-TG-TG8100B1-DEMO
- TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Sight, 4 Post Mount, includes Dovetail Rear Sight Mount for Glock, TG-TG8100B1 , MPN: TG8100B1 , UPC: 788130029152 , Code: TU-RD-TTSCRDS-TG-TG8100B1
- TruGlo Tru-Tec Sub-Compact 1x23mm 3-MOA Red Dot Sight, 4 Post Mount, TG-TG8100BM , MPN: TG8100BM , UPC: 788130025987 , Code: TU-RD-TTSCRDS-TG-TG8100BM