Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for TRYBE Tactical Covered Single Pistol Magazine Pouch
TRYBE Tactical Covered Single Pistol Magazine Pouches are stitched from durable lightweight water-resistant 1000D nylon laminate and feature injection molded brackets that create tension on the outward sides of your pouch to provide a firm hold for your magazines, allowing for fast reloads and versatility in size and adjustable retention. This mag pouch will hold most double stack pistol caliber magazines, flashlights, pocketknives, collapsible battalion sticks, submachine gun magazines, multitools, and more.![]()
TRYBE Pistol Mag Pouches were designed to attach securely to MOLLE webbing but can also be attached to belts up to 2”. The hook and loop cover secures magazines in place so you can have peace of mind knowing that your mags aren’t going anywhere even if you’re running, jumping, hitting the deck or engaging Tangos. Carry your loaded pistol magazine with ease on any PALS platform, such as battle belts, vests, or plate carriers. Available in black, coyote tan, multi cam, OD green, and wolf grey, this pouch was designed intentionally to blend in with any environment. When you need reliable mounting for your extra magazine, trust the TRYBE Tactical Covered Single Pistol Magazine Pouch to get the job done.
Specifications for TRYBE Tactical Covered Single Pistol Magazine Pouch:
| Manufacturer: | TRYBE Tactical |
| Fabric/Material: | Heavy-Duty 1000D Nylon Laminate |
| # of Mag Pouch Compartments: | 1 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 1 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Size: | Single |
| Caliber: | Universal |
| Belt Width: | 2 in |
| Height: | 4.5 in |
| Depth/Thickness: | 1 in |
| Fastener/Closure Type: | Hook and Loop |
| Weight: | 39 g, 1.3 oz |
| Length: | 1.75 in, 2 in |
| Attachment Type: | MOLLE/PALS |
Features of TRYBE Tactical Covered Single Pistol Magazine Pouch:
-
Department of Defense Berry Compliant
-
Lightweight Breathable 1000D Nylon
-
Compact
-
Secure Hook & Loop Cover
-
MOLLE/PALS Compatible
-
Sturdy Mounting of Heavy Magazines & Other Small Tools
-
Fits Most Double Stack Pistol Caliber Magazines
-
Rigid Inserts on Sides for Reliable Protection
Package Contents:
- TRYBE Tactical Covered Single Pistol Magazine Pouch
TRYBE Tactical Covered Single Pistol Magazine Pouch Orderable Models
List of Orderable Models
- TRYBE Tactical Covered Single Pistol Magazine Pouch, Wolf Grey, 22HPC0WG , MPN: 22HPC0WG , UPC: 810089414182 , Code: TRT-MZ-SNFG-22HPC0WG
- TRYBE Tactical Covered Single Pistol Magazine Pouch, Coyote Tan, 22HPC0CB , MPN: 22HPC0CB , UPC: 810089414168 , Code: TRT-MZ-SNFG-22HPC0CB
- TRYBE Tactical Covered Single Pistol Magazine Pouch, OD, 22HPC0OD , MPN: 22HPC0OD , UPC: 810089414175 , Code: TRT-MZ-SNFG-22HPC0OD
- TRYBE Tactical Covered Single Pistol Magazine Pouch, Black, 22HPC0BK , MPN: 22HPC0BK , UPC: 810089414151 , Code: TRT-MZ-SNFG-22HPC0BK
- TRYBE Tactical Covered Single Pistol Magazine Pouch, Multi Cam, 22HPC0MC , MPN: 22HPC0MC , UPC: 810089414199 , Code: TRT-MZ-SNFG-22HPC0MC