Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 5KV-BI-TR42B-T112001
MPN: T112001
UPC: 813869023000
Product Info for TSO Turbine 10x42mm Roof Prism Binocular
Designed for the casual enthusiast, Turbine HD binoculars deliver high definition detail and clarity. Ergonomic design and slip-resistance rubber armor reduces hand fatigue during extended viewing sessions.![]()
Specifications for TSO Turbine 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | TSO |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 15.5 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 in |
| Field of View, Linear: | 294 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.6 degrees |
| Binoculars Focus System: | Manually Adjustable |
| Interpupillary Distance: | 57 - 72 mm |
| Close Focus: | 26 ft |
| Weight: | 19 oz |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Width: | 5.1 in |
Package Contents:
- TSO Turbine 10x42 Roof Binocular
TSO Turbine 10x42mm Roof Prism Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- TSO Turbine 10x42 Roof Binocular, Black, T112001 , MPN: T112001 , UPC: 813869023000 , Code: 5KV-BI-TR42B-T112001