Tap Tap to Zoom
Product Info for TUFF Products Super Tac Pocket Holster
Place your pistol in this TUFF Products Super Tac Pocket Holster for a reliable open-top carry method that secures your firearm while offering a smooth draw when you need it most. TUFF Products crafted these Pocket Holsters from a durable grip laminate that is built tough while still sporting a slim profile. Plus, the enhanced grip helps it stick to your pocket. This TUFF Products Super Tac Pocket Handgun Holster is ambidextrous to support any style of shooter. Get your TUFF Products 5079 Super Tac Pocket Holster today to comfortably carry your weapon anywhere you go.![]()
Specifications for TUFF Products Super Tac Pocket Holster:
| Manufacturer: | TUFF Products |
| Color: | Black |
| Hand: | Ambidextrous |
| Holster Type: | Pocket Holster |
| Holster Material: | Laminate |
| Belt Loop/Snap Width: | 0.5 in |
| Finish: | SuperTac Grip Laminate |
| Holster Finish: | SuperTac Grip Laminate |
| # of Mag Pouch Compartments: | 0 |
| Package Type: | Bag |
| Water Resistance Level: | None |
| Width: | 0.5 in |
| Height: | 5 in |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Application: | Duty |
| Quantity: | 1 |
| Weight: | 7 oz |
| Length: | 4 in |
Features of TUFF Products Super Tac Pocket Holster:
- Tuff Super Tac Grip Laminate
- Slim Profile
- Extra Grip Helps Sticks to Your Pocket
- Ambidextrous
Package Contents:
- TUFF Products Super Tac Pocket Holster
TUFF Products Super Tac Pocket Holster Orderable Models
List of Orderable Models
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Glock 43, Black, 5079-STL-43 , MPN: 5079-STL-43 , UPC: 087632021481 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-43
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 14 Bersa 380 SS232 5079-STL-14 , MPN: 5079-STL-14 , UPC: 087632021429 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-14
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 10 J Frame Gl 26 LCR 5079-STL-10 , MPN: 5079-STL-10 , UPC: 087632021320 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-10
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 49 Crimson Trace Med- LC9 P380 KAHR.45 9MM .4 5079-STL-49 , MPN: 5079-STL-49 , UPC: 087632021344 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-49
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 12 LCP With CT Laser 5079-STL-12 , MPN: 5079-STL-12 , UPC: 087632021405 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-12
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 13 ,Mk9/40 5079-STL-13 , MPN: 5079-STL-13 , UPC: 087632021412 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-13
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 19 Mk9/40 with CT Laser 5079-STL-19 , MPN: 5079-STL-19 , UPC: 087632021474 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-19
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 18 ,Kahr P380 w/ CT Laser 5079-STL-18 , MPN: 5079-STL-18 , UPC: 087632021467 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-18
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 11 LCP P3AT 5079-STL-11 , MPN: 5079-STL-11 , UPC: 087632021337 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-11
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 16 Judge PD 5079-STL-16 , MPN: 5079-STL-16 , UPC: 087632021443 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-16
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 17 Kahr P380 Kimber Solo 5079-STL-17 , MPN: 5079-STL-17 , UPC: 087632021450 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-17
TUFF Products Super Tac Pocket Holster Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 2 Double Stack 5080-STL-2 , MPN: 5080-STL-2 , UPC: 087632021504 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5080-STL-2
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 1- Single Stack 5080-STL-1 , MPN: 5080-STL-1 , UPC: 087632021351 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5080-STL-1
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 15 Guardian Seecamp 5079-STL-15 , MPN: 5079-STL-15 , UPC: 087632021436 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-15
- TUFF Products SuperTac Pocket Holster, Black, Size 380 Fits .380 5080-STL-380 , MPN: 5080-STL-380 , UPC: 087632021498 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5080-STL-380
- TUFF Products SuperTac Ambidextrous Pocket Holster, Black, 5079-STL-79 , MPN: 5079-STL-79 , UPC: 087632022921 , Code: TFP-HT7-TPSTPH-5079-STL-79