Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Finish:
- DLC
- Fabric/Material:
- 416R Stainless Steel
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 19, Glock 19X, Glock 45
- Model Generation:
- 1, 5
- Barrel Length:
- 4.25 in
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- Yes
- Weight:
- 3.5 oz
- Condition:
- New
- Rifling Profile:
- Broach
- Quantity:
- 1
Code: 2DD-BPI-NTT1VP-TD-G19BRL-NOTRD-BLACK
MPN: TD-G19BRL-NOTRD-Black
UPC: 612789317660
Product Info for Tyrant CNC Non-Threaded Pistol Barrel
Our Tyrant CNC CNC Glock 19 and 19x match grade compatible barrel is a drop-in-ready replacement AND a must-have for any operator looking to upgrade their Glock 19 and Glock 19x. This premium and the match-grade barrel comes in non-threaded and allows you to optimize your and your firearm's performance. Read on to see why this is the best barrel for Glocks on the market today!![]()
Specifications for Tyrant CNC Non-Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Tyrant CNC |
| Color: | Black |
| Finish: | DLC |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 45, Glock 19, Glock 19X |
| Model Generation: | 5, 1 |
| Barrel Length: | 4.25 in |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | Yes |
| Weight: | 3.5 oz |
| Condition: | New |
| Rifling Profile: | Broach |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Tyrant CNC Non-Threaded Pistol Barrel
Tyrant CNC Non-Threaded Pistol Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Tyrant CNC Non Threaded Pistol Barrel, Glock 19/19X/45, 1-10 Twist, 416R Stainless Steel, 1/2-28 Thread, Black, TD-G19BRL-NOTRD-Black , MPN: TD-G19BRL-NOTRD-Black , UPC: 612789317660 , Code: 2DD-BPI-NTT1VP-TD-G19BRL-NOTRD-BLACK
Tyrant CNC Non-Threaded Pistol Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Tyrant CNC Non Threaded Pistol Barrel, Glock 19/19X/45, 1-10 Twist, 416R Stainless Steel, Gold, TD-G19BRL-NOTRD-Gold , MPN: TD-G19BRL-NOTRD-Gold-DEMO , Code: 2DD-BPI-NTT1VP-TD-G19BRL-NOTRD-GOLD-DEMO
- Tyrant CNC Non Threaded Pistol Barrel, Glock 19/19X/45, 1-10 Twist, 416R Stainless Steel, Gold, TD-G19BRL-NOTRD-Gold , MPN: TD-G19BRL-NOTRD-Gold , UPC: 612789317677 , Code: 2DD-BPI-NTT1VP-TD-G19BRL-NOTRD-GOLD