1 of 1 images
Uberti 1873-Cattleman Revolver, .44-40 Winchester, 4.75in barrel, case hardened steel frame, walnut grip, revolving chamber, fixed or adjustable, 6 round cylinder, UI1873CN.4440WR4.751FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Uberti 1873-Cattleman Revolver, .44-40 Winchester, 4.75in barrel
This reproduction is patterned after the original Colt 1873 Single Action Army, Civilian model revolver.![]()
Specifications for Uberti 1873-Cattleman Revolver, .44-40 Winchester, 4.75in barrel:
| Manufacturer: | Uberti |
| Gun Make: | Uberti |
| Gun Model: | Uberti Model 1873 Cattleman |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .44-40 Winchester |
| Barrel Length: | 4.75 in |
| Material: | Walnut |
| Sight Configuration: | Fixed Or Adjustable |
| Action Type: | Revolver |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Production Year: | 2002 |
| Weight: | 36 oz |
| Length: | 10.25 in |
| Housing/Frame Material: | Case Hardened Steel |
| Muzzle Velocity: | 879 ft/s |
| Muzzle Energy: | 343 ft-lbs |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
Package Contents:
- Uberti 1873-Cattleman Revolver, .44-40 Winchester, 4.75in barrel
Uberti 1873-Cattleman Revolver, .44-40 Winchester, 4.75in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Uberti 1873-Cattleman Revolver, .44-40 Winchester, 4.75in barrel, case hardened steel frame, walnut grip, revolving chamber, fixed or adjustable, 6 round cylinder, UI1873CN.4440WR4.751FRRMPG , MPN: UI1873CN.4440WR4.751FRRMPG , Code: 5U9-FH2-OP36-UI1873CN-4440WR4-751-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare









