Tap Tap to Zoom
- Color:
- Silver
- Included Accessories:
- Storage bag
Code: 12W-2A-NTN18032-GR-MFPG
MPN: GR-MFPG
UPC: 054269002329
Product Info for UCO Mini Flatpack Grill
The UCO Flatpack Portable Grill packs compactly for easy transportation to the beach, campsite or barbecue. It's constructed of stainless steel for durability and easy maintenance. After a quick 30 second set-up, you're ready to go. All you need to do to set up this grill is unfold it and place the grate on top. It has a stable base for safe grilling and the sides serve as wind breaks for grilling in windy conditions. It can also be used as a firepit, to help you leave no trace. Serves 2-3 people. Dishwasher safe.![]()
Specifications for UCO Mini Flatpack Grill:
| Manufacturer: | UCO |
| Color: | Silver |
| Included Accessories: | Storage bag |
| Application: | Cooking, Outdoor |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Weight: | 2 lb |
| Dimensions: | 9.5 x 8 x 1.5 in |
| Area: | 9 x 6.75 in |
| Blade Material: | Steel |
Features of UCO Mini Flatpack Portable Grill/Firepit:
- Constructed from durable stainless steel to provide high rust and corrosion resistance.
- Quick 30 second setup. Unfold and place grate on base.
- Stable base for safe grilling.
- Sides of grill serve as a wind-break.
- Includes removable handle for lifting grate.
- Can be used as a fire pit.
- Safely contains a fire and keeps fire off the ground to leave no trace.
- Serves 2-3 people.
- Dishwasher safe.
- Folds to less than 1.5 inches thick to pack in backpack.
- Canvas Storage Bag Included (Hook and Loop closure).
Package Contents:
- UCO Mini Flatpack Grill
- Bag
UCO Mini Flatpack Grill Orderable Models
List of Orderable Models
- UCO Mini Flatpack Grill, Silver, GR-MFPG , MPN: GR-MFPG , UPC: 054269002329 , Code: 12W-2A-NTN18032-GR-MFPG