Tap Tap to Zoom
- Number of Sections:
- 2 Pieces
- Length:
- 6ft 6in
- Gear Ratio:
- 5.0:1
- Power:
- Medium
- Hand:
- Ambidextrous
- Additional Features:
- Drag Material -Oil Felt, Rod Hook Keeper, Rubber Rod Butt
Code: 5IX-F5-USCSC2-USCAMOSP662M-30CBO
MPN: USCAMOSP662M/30CBO
UPC: 043388469762
Product Info for Ugly Stik Camo Spinning Rod & Reel Combo
Ugly goes camo. The Ugly Stik Camo spinning combo combines the legendary durability and dependability of Ugly Stik with the legendary Mossy Oak Bottomland camo design. These combos also feature Ugly Tech construction, Ugly Tuff guides, and the Ugly Stik Clear Tip design.![]()
Specifications for Ugly Stik Camo Spinning Rod & Reel Combo:
| Manufacturer: | Ugly Stik |
| Type: | Spinning |
| Number of Sections: | 2 Pieces |
| Length: | 6ft 6in |
| Gear Ratio: | 5.0:1 |
| Power: | Medium |
| Line Weight: | 6 - 15 lbs |
| Mono Capacity: | 6lbs/140yds, 4lbs/190yds, 8lbs/110yds |
| Hand: | Ambidextrous |
| Drag: | Front Drag |
| Rod Material: | Ugly Tech Construction |
| Handle Material: | EVA |
| Handle Type: | Full |
| Guides: | 6 + TIP |
| Guide Type: | UglyTuff |
| Reel Seat: | Spinning |
| Additional Features: | Rubber Rod Butt, Rod Hook Keeper, Drag Material -Oil Felt |
| Pre-Spool: | 6lbs /0.004yds |
| Reel Size: | 30 |
| Spool Material: | Aluminum |
Features of Ugly Stik Camo Spinning Rod & Reel Combo
- 1+1 bearing system
- Graphite spinning reel
- Ported aluminum spool
- Ugly Tech construction with a combination of graphite and fiberglass to create a strong, yet sensitive rod
- Ugly Tuff one piece stainless steel guides provide maximum durability and eliminate insert pop-outs
- Ugly Stik Clear Tip delivers extra strength right where you need it and is sensitive to the lightest strike.
- Durable and lightweight EVA grips
- 7-Year Rod Warranty
Package Contents:
- Ugly Stik Camo Spinning Rod & Reel Combo
Ugly Stik Camo Spinning Rod & Reel Combo Orderable Models
List of Orderable Models
- Ugly Stik Camo Spinning Combo, 5.0/1, Right/Left, 30, 6ft. 6in. Rod Length, Medium Power, 2 Pieces Rod, USCAMOSP662M/30CBO , MPN: USCAMOSP662M/30CBO , UPC: 043388469762 , Code: 5IX-F5-USCSC2-USCAMOSP662M-30CBO
Ugly Stik Camo Spinning Rod & Reel Combo Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Ugly Stik Camo Spinning Combo, 5.2/1, Right/Left, 25, 5ft. Rod Length, Light Power, 2 Pieces Rod, USCAMOSP502L/25CBO , MPN: USCAMOSP502L/25CBO , UPC: 043388469755 , Code: 5IX-F5-USCSC2-USCAMOSP502L-25CBO