02:10
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Ulfhednar Gun Cover Shooting Mat Case Overview
1 of 9 images
Ulfhednar Gun Case w/backpack straps 140 cm, NSN N, UH040
2 of 9 images
Ulfhednar Gun Case w/backpack straps 140 cm, NSN N, UH040
3 of 9 images
Ulfhednar Gun Case w/backpack straps 140 cm, NSN N, UH040
4 of 9 images
Ulfhednar Gun Case w/backpack straps 140 cm, NSN N, UH040
5 of 9 images
Ulfhednar Gun Case w/backpack straps 140 cm, NSN N, UH040
6 of 9 images
Ulfhednar Gun Case w/backpack straps 140 cm, NSN N, UH040
7 of 9 images
Ulfhednar Gun Case w/backpack straps 140 cm, NSN N, UH040
8 of 9 images
Ulfhednar Gun Case w/backpack straps 140 cm, NSN N, UH040
9 of 9 images
Ulfhednar Gun Case w/backpack straps 140 cm, NSN N, UH040
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Positive Review
Currently using this case to house a Savage 110 Elite Precision (OAL 44in. without a can on.) and after having taken it out to the range a few times I can safely say it does both of its jobs well. the straps are on solidly and haven't shown any signs...
Read More...
3/3 found this helpful
Read More...
Most Recent Reviews
Ulf did an amazing job making a superior soft case with an equally superior shooting mat. The durability is all there with the real Cordura so even using the mat on gravel isn't a problem. It's easy to carry with the backpack straps and the hand-carr...
Read More...
Read More...
Most Recent Reviews
Built like a tank, my tikka fits perfectly. loys of well thoughout storage space and options on the inside. Can’t wait to get it out into the field. Never had a bad product from Ulfhednar, I own several.
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 55 in, 140 cm
- Width:
- 12 in, 35 cm
- Height:
- 2.8 in
- Additional Features:
- Molleweb for attaching extra pockets or other equipment
- Included Accessories:
- Bullet holder and waterproof pocket
- Condition:
- New
Code: ULF-GC-DHDFHJ5H-UH040
MPN: UH040
UPC: 745114707062
List: $498.00Save 10%
$448.20
Buy Together and Save
OP Bucks$30.52
Product Info for Ulfhednar Gun Case/MAT w/Backpack Straps
The Ulfhednar guncovers are considered the best in class, and have won a large number of independent tests. Used by sportsmen, hunters and professionals!
This combined guncover and shooting mat comes with double carrying straps and measures 200x90 cm when unfolded. Rubberized surface around the elbow area. Comes with a bipod mat to prevent the bipod from sinking in sand, mud or snow. Lockable YKK zippers.Â
Specifications for Ulfhednar Gun Case/MAT w/Backpack Straps:
| Manufacturer: | Ulfhednar |
| Fabric/Material: | Cordura |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 140 cm, 55 in |
| Width: | 35 cm, 12 in |
| Height: | 2.8 in |
| Weight: | 4.5 kg, 10 lb |
| Additional Features: | Molleweb for attaching extra pockets or other equipment |
| Included Accessories: | Bullet holder and waterproof pocket |
| Condition: | New |
| Gender: | Unisex |
Features of Ulfhednar Gun Case/MAT w/Backpack Straps:
-
Materials: Cordura(R), YKK(R)-zippers, UH-WEB, Top-Grip(R)
-
Dimensions: 140 x 30 x 7
-
Maximum recomended load: 15 kg
Package Contents:
- Ulfhednar Gun Case/MAT w/Backpack Straps
- Bullet holder and waterproof pocket for tables
Ulfhednar Gun Case/MAT w/Backpack Straps Orderable Models
List of Orderable Models
- Ulfhednar Gun Case w/backpack straps 140 cm, NSN N, UH040 , MPN: UH040 , UPC: 745114707062 , Code: ULF-GC-DHDFHJ5H-UH040
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare