Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights
Requested by many handgun hunters for its weight and durability, the Ultradot Gen 2 is now available in a 30mm tube size. This provides a larger field of view and more light. Only 133mm (5.2 inches) long and weighs just 130g (4.6 oz). 2 MOA dot size. Click adjustable brightness control.![]()
Specifications for Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights:
| Manufacturer: | Ultradot |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Brightness Settings: | 11 |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 50 m |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Length: | 133 mm |
| Weight: | 130 g |
| Condition: | New |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Package Contents:
- Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights
- Battery
- Polarizing Filter
- Tube Extension
- Mounting Rings
- Hex Wrench
Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights Orderable Models
List of Orderable Models
- Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights, 2 MOA Dot, Silver, 30mm, UD30S G2 , MPN: UD30S G2 , UPC: 850002091014 , Code: J4-RD-URDS-UD30S-G2
- Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights, 2 MOA Dot, Black, 30mm, UD30B G2 , MPN: UD30B G2 , UPC: 850002091007 , Code: J4-RD-URDS-UD30B-G2
Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights, 2 MOA Dot, Black, 30mm, UD30B G2 , MPN: UD30B G2-EDEMO , Code: J4-RD-URDS-UD30B-G2-EDEMO-IN-C
- USED, Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights, 2 MOA Dot, Silver, 30mm, UD30S G2 , MPN: UD30S G2-EDEMO , Code: J4-RD-URDS-UD30S-G2-EDEMO-WP-A
- USED Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights, 2 MOA Dot, Silver, 30mm, UD30S G2, EDEMO1, Condition Parts Only/Salvage, Defective , MPN: UD30S G2-EDEMO1 , Code: J4-RD-URDS-UD30S-G2-EDEMO-DF-F
- DEMO, Ultradot 30mm Gen 2 Red Dot Sights, 2 MOA Dot, Silver, 30mm, UD30S G2 , MPN: UD30S G2-DEMO , Code: J4-RD-URDS-UD30S-G2-DEMO-OB-A