1 of 2 images
Ultradot 4 Red Dot Sight, 2, 4, 8, 10 MOA Dot Sizes, Black, 25mm, Ultradot 4
2 of 2 images
Ultradot 4 Red Dot Sight, 2, 4, 8, 10 MOA Dot Sizes, Black, 25mm, Ultradot 4
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
The Ultradot 4 red dot sight is great! If offers many adjustments and is easy to use. It's a perfect size/ on the Smith & Wesson 41.
Most Recent Reviews
I have several ultradot sights, they are what I use on all of my Bullseye pistols. Great optics for the price!
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA, 4 MOA, 8 MOA, 10 MOA
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: J4-RD-ULTD4-ULTRADOT-4
MPN: Ultradot 4
UPC: 850002091168
List: $324.95Save $25.00
$299.95
Product Info for Ultradot 4 Red Dot Sight
Advanced red dot aiming system. Water resistant, shock proof, fog proof and gas filled. 25mm tube, click adjustable brightness, and 2,4,8 & 10 MOA.![]()
Specifications for Ultradot 4 Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Ultradot |
| Color: | Black |
| Finish: | Black Matte |
| Reticle: | 2 MOA, 4 MOA, 8 MOA, 10 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 5.83 in |
| Width: | 55 mm |
| Height: | 57 mm |
| Weight: | 4.87 oz |
| Package Type: | Box |
| Quantity: | 1 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Switch Type: | Click |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of Ultradot 4 Red Dot Sight
- Dot Size: 2, 4, 8, and 10 MOA;
- Battery Life: User dependent.
- Max Reticle Movement: + or 23 Feet
- Center Housing Length: 57mm
Package Contents:
- Ultradot 4 Red Dot Sight
- Mounting Rings
- Bungee Lens Covers
- Tube Extension
- Hex Wrench
- Polarizing Filter
- Battery.
Ultradot 4 Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Ultradot 4 Red Dot Sight, 2, 4, 8, 10 MOA Dot Sizes, Black, 25mm, Ultradot 4 , MPN: Ultradot 4 , UPC: 850002091168 , Code: J4-RD-ULTD4-ULTRADOT-4
Ultradot 4 Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Ultradot 4 Red Dot Sight, 2, 4, 8, 10 MOA Dot Sizes, Black, 25mm, Ultradot 4 , MPN: Ultradot 4-DEMO , Code: J4-RD-ULTD4-ULTRADOT-4-DEMO
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare