Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Rubber
- Weight Capacity:
- 50 lb
- Length:
- 21 in
- Height:
- 6.5 in
- Height Range:
- 6.75 - 69.75 in
- Included Accessories:
- Standard
Code: 3HE-TR-UDCAR-UD20016
MPN: UD20016
UPC: 850011462904
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Ultradyne UD Carbon Tripod
The Ultradyne Carbon Tripod is a versatile and durable piece of equipment that is suitable for both competition and remote hunting locations. It comes with two different stud sizes, 3/8in-16 and 1/4in-20, which accommodates a wide range of accessories such as cameras, binoculars, spotting scopes, and rifles. This tripod can support up to 50 lbs.![]()
The UD Carbon Tripod is adjustable, making it suitable for anyone and any shooting position. It can be adjusted from 6.75in to 69.75in from the ground. The center column is also adjustable up to 12in allowing users of multiple heights the ability to look through the same optic with a quick twist of the column locking nut.
The legs of this tripod are made of multi-layered carbon, making them lightweight and compact. This makes the tripod easy to transport and set up, even in difficult or remote locations. Overall, the Ultradyne Carbon Tripod is a high-quality piece of equipment that is perfect for anyone who needs a reliable and versatile tripod.
Specifications for Ultradyne UD Carbon Tripod:
| Manufacturer: | Ultradyne |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Rubber |
| Weight Capacity: | 50 lb |
| Length: | 21 in |
| Height: | 6.5 in |
| Height Range: | 6.75 - 69.75 in |
| Weight: | 4.2 lb |
| Included Accessories: | Standard |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Ultradyne UD Carbon Tripod
Ultradyne UD Carbon Tripod Orderable Models
List of Orderable Models
- Ultradyne UD Carbon Tripod, Black, UD20016 , MPN: UD20016 , UPC: 850011462904 , Code: 3HE-TR-UDCAR-UD20016
Ultradyne UD Carbon Tripod Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Ultradyne UD Carbon Tripod, Panning, Grasp, Black, UD20060 , MPN: UD20060 , UPC: 850043428190 , Code: 3HE-TR-UDCAR-UD20060
- Ultradyne UD Carbon Tripod, Orbit, Arca-Pic, Grasp, Black, UD20118 , MPN: UD20118 , UPC: 810140662101 , Code: 3HE-TR-UDCAR-UD20118