Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 7.25 in
- Blade Shape:
- Trailing Point
- Blade Material:
- 7CR17MOV Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- Staglon
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Stag
- Sheath Material:
- Leather
- Color:
- Stag
Code: UCH-KN1-AOB0102-1116414
MPN: 1116414
UPC: 661120078777
Product Info for Uncle Henry 162UH Wolverine Next Gen Fixed Blade Knife
Uncle Henry Wolverine Full Tang Fixed Blade Knife, 7Cr17 High Carbon Stainless Steel Clip Point Blade, Staglon Handle Slabs with Nickel Silver Bolsters, Brass Pins, and Brown Leather Belt Sheath![]()
Specifications for Uncle Henry 162UH Wolverine Next Gen Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Uncle Henry |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 7.25 in |
| Blade Shape: | Trailing Point |
| Blade Material: | 7CR17MOV Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Staglon |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Stag |
| Handle Length: | 3.75 in |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Sheath Material: | Leather |
| Weight: | 4.1 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Color: | Stag |
Features of Uncle Henry 162UH Wolverine Next Gen Fixed Blade Knife
- Overall Length: 7.4"
- Handle Length: 4.0"
- Blade Length: 3.4"
- Overall Weight: 3.9 oz.
- Steel: 7Cr17MoV High Carbon Stainless Steel
- Handle Material: Staglon
- Nickel Silver Finger Guard
- Leather Sheath
Package Contents:
- Uncle Henry 162UH Wolverine Next Gen Fixed Blade Knife
Uncle Henry 162UH Wolverine Next Gen Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Uncle Henry 162UH Wolverine Next Gen Fixed Blade Knife, 3.5in, 7Cr17Mov Stainless Steel Blade, Staglon Handle, 1116414 , MPN: 1116414 , UPC: 661120078777 , Code: UCH-KN1-AOB0102-1116414