1 of 1 images
Underwood Ammo .460 Rowland 185 Grain Jacketed Hollow Point Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammo, 20 Rounds, 627
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Up to 15% OFF Ammo
Eligible models will have a savings offer. Apply coupon and add the item to your cart for savings on that select model! Limited time only. Cannot be combined with other promotions or offers.
- Number of Rounds:
- 20
Code: 40U-LAP-A627-627
MPN: 627
UPC: 816874021917
8%
Product DiscountList: $58.49Save 50%
$1.45/Round
$29.09
Product Info for Underwood Ammo .460 Rowland 185 Grain Jacketed Hollow Point Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammunition
Underwood Ammo loads premium ammunition with a focus on reliable accuracy using new brass, high quality projectiles and primers, and clean burning flash suppressed powders.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Underwood Ammo .460 Rowland 185 Grain Jacketed Hollow Point Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammunition:
| Manufacturer: | Underwood Ammo |
| Caliber: | .460 Rowland |
| Number of Rounds: | 20 |
| Bullet Type: | Jacketed Hollow Point (JHP) |
| Bullet Weight: | 185 grain |
| Cartridge Case Material: | Nickel Plated Brass |
| Muzzle Velocity: | 1575 ft/s |
| Muzzle Energy: | 1019 ft-lbs |
| Application: | Hunting |
| Package Type: | Box |
| Primer Style: | Centerfire |
| Lead Free: | No |
| Dimensions: | 1.50 X 2.65 X 3.10 in |
| Height: | 1.5 in |
| Length: | 3.1 in |
Package Contents:
- Underwood Ammo .460 Rowland 185 Grain Jacketed Hollow Point Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammo
Underwood Ammo .460 Rowland 185 Grain Jacketed Hollow Point Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammunition Orderable Models
List of Orderable Models
- Underwood Ammo .460 Rowland 185 Grain Jacketed Hollow Point Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammo, 20 Rounds, 627 , MPN: 627 , UPC: 816874021917 , Code: 40U-LAP-A627-627
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare