1 of 1 images
Underwood Ammo .50 Action Express 230 Grain Solid Monolithic Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammo, 20 Rounds, 914
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Number of Rounds:
- 20
Code: 40U-LAP-A914-914
MPN: 914
UPC: 816874023454
Blazin' DealFinal Sale
List: $68.99Save $1.50
$3.37/Round
$67.49
Product Info for Underwood Ammo .50 Action Express 230 Grain Solid Monolithic Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammunition
Underwood Ammo loads premium ammunition with a focus on reliable accuracy using new brass, high quality projectiles and primers, and clean burning flash suppressed powders.![]()
Specifications for Underwood Ammo .50 Action Express 230 Grain Solid Monolithic Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammunition:
| Manufacturer: | Underwood Ammo |
| Caliber: | .50 Action Express |
| Number of Rounds: | 20 |
| Bullet Type: | Monolithic |
| Bullet Weight: | 230 grain |
| Cartridge Case Material: | Nickel Plated Brass |
| Muzzle Velocity: | 1700 ft/s |
| Muzzle Energy: | 1476 ft-lbs |
| Application: | Hunting |
| Package Type: | Box |
| Primer Style: | Centerfire |
| Lead Free: | Yes |
| Dimensions: | 1.75 X 3.25 X 5.00 in |
| Width: | 3.25 in |
| Height: | 1.75 in |
Package Contents:
- Underwood Ammo .50 Action Express 230 Grain Solid Monolithic Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammo
Underwood Ammo .50 Action Express 230 Grain Solid Monolithic Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammunition Orderable Models
List of Orderable Models
- Underwood Ammo .50 Action Express 230 Grain Solid Monolithic Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammo, 20 Rounds, 914 , MPN: 914 , UPC: 816874023454 , Code: 40U-LAP-A914-914
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare