Tap Tap to Zoom
Uniden Wireless Security Surveillance System - 2 Cameras, 7 in Display, & Remote has been discontinued by Uniden and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Uniden 2 Camera 7in LCD Home Security Surveillance System UDW20055 is perfect for keeping an eye on the kids in the backyard, theft deterrence, or safeguarding your small business. This Surveillance Camera from the experts at Uniden is easy to install, and uses secure digital wireless technology with a transmission range of up to 500 feet. The Uniden Wireless Home Surveillance Security System allows you to record and save camera footage directly to your computer. The 7in color LCD monitor on this Uniden Security Camera can support up to 4 cameras ensuring a clear image even at night. For a great way to make sure you always know what's going on in your home or business, choose the Uniden Home Security 2 Camera Set Portable NV Capable Surveillance System.![]()
| Screen Size: | 7in |
| Resolution: | 640x480 (VGA) / 320x240 (QVGA) |
| Color Screen Display: | Yes |
| Rechargeable Camera: | Yes |
| Recording Feature: | Yes |
| Aidio Monitoring: | Yes |
| Digital Zoom: | Pan/Tilt |
| Night Vision Compatible: | Yes |
| Scheduled Recording: | Yes |
| Motion Detection Recording: | Yes |
| Manual Recording: | Yes |
| Indoor / Outdoor Camera: | Yes |
| Video Recording Playback: | Yes |
| QuadView, Scan, Full Screen: | Yes |
| Transmission Range: | 500 Feet |
| Maximum Number of Cameras: | 4 |
| Remote Viewing: | Yes |
| Wireless Video Transmission: | Yes |
| Simple DIY Setup: | Yes |
| AV Out to TV: | Yes |
| Remote Control: | Yes |
| Color: | Black |
| Product Dimensions, in: | 15 x 13 x 4in |
| Product Weight: | 5 lbs |
| Warranty (New / Like New): | 1 year / 90 days |