1 of 2 images
United Cutlery USMC Tanto Survival Machete
2 of 2 images
United Cutlery USMC Tanto Survival Machete
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 9.25 in
- Overall Length:
- 14.25 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Stacked Leather
Code: U45-KN1-UC3476
MPN: UC3476
UPC: 760729288690
List: $53.00Save 17%
$43.99
Product Info for United Cutlery USMC Tanto Survival Machete
14.25" (36.2cm) overall. 9.25" (23.5cm) black matte finish partially serrated stainless tanto blade. Stacked leather handle. Brown leather belt sheath.![]()
Specifications for United Cutlery USMC Tanto Survival Machete:
| Manufacturer: | United Cutlery |
| Blade Length: | 9.25 in |
| Overall Length: | 14.25 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Survival |
| Handle Color: | Stacked Leather |
| Weight: | 1.36 lb |
| Length: | 36.2 cm |
Package Contents:
- United Cutlery USMC Tanto Survival Machete
United Cutlery USMC Tanto Survival Machete Orderable Models
List of Orderable Models
- United Cutlery USMC Tanto Survival Machete , MPN: UC3476 , UPC: 760729288690 , Code: U45-KN1-UC3476
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare