Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Height:
- 2.26 in
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: 2BU-RDM-FASTFTC4X-FST-M4B
MPN: FST-M4B
UPC: 810007882949
Buy Together and Save
Product Info for Unity Tactical FAST FTC 4X Magnifier
The FAST FTC 4X is the first integrated magnifier available on the market, bringing the magnifier up to a 2.26in optical centerline from the rail. Integrating the mount with the optic shaves weight, increases strength and ensures streamlined functionality with near-zero occlusion of the primary optic when stowed. The optical glass provides a clear and durable sighting solution while UNITY's FTC (flip-to-center) technology allows for easy stowage when not in use. Designed for use with a red dot mounted at the same height, the FAST FTC 4X provides ultimate picture clarity, utilizing the red dot in the primary optic as the aiming reticle. This allows the shooter to shift between non-magnified (stowed) and magnified aiming without re-zeroing the optic. The magnifier can be mounted on multiple weapons platforms behind a red dot sight or used as a hand-held monocular. It comes with an integrated FAST QD Lever that makes it even more low-profile.![]()
Specifications for Unity Tactical FAST FTC 4X Magnifier:
| Manufacturer: | Unity Tactical |
| Finish: | Anodized |
| Magnification: | 4 x |
| Eye Relief: | 2.6 in |
| Additional Features: | Magnifier |
| Field of View, Linear: | 30 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.7 degrees |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Height: | 2.26 in |
| Color: | Black |
| Exit Pupil: | 5.5 mm |
| Condition: | New |
| Zoom Range: | 4x |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Unity Tactical FAST FTC 4X Magnifier
Unity Tactical FAST FTC 4X Magnifier Orderable Models
List of Orderable Models
- Unity Tactical FAST FTC 4X Magnifier, 5.5 mm Exit Pupil, 2.6in Eye Relief, 2.26" Optical Height, FAST QD Lever, Matte Finish, Black, FST-M4B , MPN: FST-M4B , UPC: 810007882949 , Code: 2BU-RDM-FASTFTC4X-FST-M4B
Unity Tactical FAST FTC 4X Magnifier Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Unity Tactical FAST FTC 4X Magnifier, 5.5 mm Exit Pupil, 2.6in Eye Relief, 2.26" Optical Height, FAST QD Lever, Matte Finish, Black, FST-M4B , MPN: FST-M4B-EDEMO , Code: 2BU-RDM-FASTFTC4X-FST-M4B-EDEMO-IN-B
- USED, Unity Tactical FAST FTC 4X Magnifier, 5.5 mm Exit Pupil, 2.6in Eye Relief, 2.26" Optical Height, FAST QD Lever, Matte Finish, Black, FST-M4B , MPN: FST-M4B-EDEMO , Code: 2BU-RDM-FASTFTC4X-FST-M4B-EDEMO-RE-B
- DEMO, Unity Tactical FAST FTC 4X Magnifier, 5.5 mm Exit Pupil, 2.6in Eye Relief, 2.26" Optical Height, FAST QD Lever, Matte Finish, Black, FST-M4B , MPN: FST-M4B-DEMO , Code: 2BU-RDM-FASTFTC4X-FST-M4B-DEMO