Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
US Night Vision-PVS-14 Night Vision Gen 2+ 1250 FOM Kit has been discontinued by US Night Vision and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Night Vision, Night Vision Goggles (NVG) / Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Please note: Black spots (artifacts) in image intensifier tubes are an inherent result of the manufacturing process and do not affect the performance of a night vision unit. Higher generation units have fewer artifacts.
Product Info for US Night Vision-PVS-14 Night Vision Gen 2+ 1250 FOM Kit
US Night Vision 000453 PVS-14 Night Vision Gen 2+ 1250 FOM Kit is a rugged, lightweight and versatile night vision monocular designed for the most demanding of the nighttime applications. The US Night Vision PVS14 2+ FOM 1250 can be handheld, head/helmet-mounted for hands-free usage or adapted to cameras/camcorders. The US Night Vision PVS14 Scope is available with 2+ Image Intensifier Tube to meet a wide array of specification requirements. The U.S. Night Vision PVS14 3 Fom Kit is a versatile high quality, multi-purpose monocular and is an outstanding choice for professional night vision applications. We offer complete line of US Night Vision products. For our complete selection of products by US Night Vision on sale please visit our US Night Vision page. For more Night Vision Goggles please visit our Night Vision Goggles store section.![]()
Specifications for US NightVision PVS14 Night Vision Gen 2 FOM Kit 000453:
| Intensifier Tube: | 2+ Gen |
| Magnification: | 1X |
| Resolution: | 64 lp/mm Typical |
| Signal to noise ratio: | 20 Typical |
| Detection range: | 300 M/Y |
| Recognition range: | 250 M/Y |
| FOV: | 40 deg. |
| Controls: | Digital |
| Battery life: | 50 hours |
| Dimensions: | 110 x 65 x 55 mm/4.3" x 2.6" x 2.2" |
| Weight: | 0.3 kg (0.7 lbs) |
| Operation temperature: | -40 + 50°C |
| Storage temperature: | -40 +50°C |
Features of US Night Vision 000453 Night Vision Generation 2+ 1250 Fom Kit:
- US Military design
- Multi Purpose Unit
- Hand held monocular
- Hands free goggle (with optional head gear or helmet mount)
- Mil Spec Headgear
- Limited Two-Year Warranty
Package Contents:
- US Night Vision-PVS-14 000453 Night Vision Gen 2+ 1250 FOM Kit
Related Products to US Night Vision-PVS-14 Night Vision Gen 2+ 1250 FOM Kit
US Night Vision-PVS-14 Night Vision Gen 2+ 1250 FOM Kit Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- US Night Vision-PVS-14 Night Vision Gen 2+ 1250 FOM Kit , MPN: 000453 , Code: US-NVG-000453