Tap Tap to Zoom
Because leather is a pliable material, most leather holsters will not fit a firearm without being broken in. Luckily, we have created a how-to guide, complete with a video demonstration, to help you break in your holster and get the secure fit you expect!
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for DeSantis Thumb Break Scabbard Belt Holster, Ruger LCR 1.875in/Ruger LCRx, Right Hand, Plain, Tan, 001TAN3Z0
The DeSantis Thumb Break Scabbard Belt Holster, Ruger LCR 1.875in/Ruger LCRx, Right Hand, Plain, Tan, 001TAN3Z0 Color: Tan, Gun Make: Ruger, Gun Model: Ruger LCR 1.875in, Ruger LCRx, Barrel Length: 1.875 in, Hand: Right, Holster Type: Belt Holster, Outside the Waistband Holster, Holster Material: Leather, Light/Laser Attachment: No, Accessory Attachment System: Belt Loop, Holster Size: Full Size, Finish: Plain, Holster Application: Daily Carry, Quantity: 1, Belt Loop/Snap Width: 1.75 in, Additional Features: Standard, Fastener/Closure Type: Thumb Break, Included Accessories: None, Condition: New, Age Group: Adults, Retention Level: Level II, Country of Origin: USA, Fabric/Material: Leather, Gun Type: Pistol, Revolver, Holster Finish: Plain, Mounted Device Type: Light, Package Type: Clam Pack/ Plastic, Weather Resistance: None. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 25% Off! Please also check out more options for DeSantis Thumb Break Scabbard Belt Holsters.
Purchase your new DeSantis Thumb Break Scabbard Belt Holster, Ruger LCR 1.875in/Ruger LCRx, Right Hand, Plain, Tan, 001TAN3Z0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The firearm rides high and is presented at an optimum draw angle. Its thumb break and exact molding, together with a tension device, allows for a secure and highly concealable carry. This picture illustrates the three-slot model. Belt slots are 1 3/4" wide. Available in black or tan leather, with or without suede lining, plain or basket-weave finish. Some models with two belt slots and without tension device.
Features of DeSantis Thumb Break Scabbard Belt Holsters:
- Maximum weapon retention with thumb break and tension device
- Rides high
- Fully concealable
- Three 1.75" belt slots
Package Contents:
- DeSantis Thumb Break Scabbard Belt Holsters
Specifications for DeSantis Thumb Break Scabbard Belt Holster, Ruger LCR 1.875in/Ruger LCRx, Right Hand, Plain, Tan, 001TAN3Z0
| Color | Tan |
| Gun Make | Ruger |
| Gun Model | Ruger LCR 1.875in, Ruger LCRx |
| Barrel Length | 1.875 in |
| Hand | Right |
| Holster Type | Belt Holster, Outside the Waistband Holster |
| Holster Material | Leather |
| Light/Laser Attachment | No |
| Accessory Attachment System | Belt Loop |
| Holster Size | Full Size |
| Finish | Plain |
| Application | Daily Carry |
| Quantity | 1 |
| Belt Loop/Snap Width | 1.75 in |
| Additional Features | Standard |
| Fastener/Closure Type | Thumb Break |
| Included Accessories | None |
| Condition | New |
| Age Group | Adults |
| Retention Level | Level II |
| Country of Origin | USA |
| Fabric/Material | Leather |
| Gun Type | Pistol, Revolver |
| Holster Finish | Plain |
| Mounted Device Type | Light |
| Package Type | Clam Pack/ Plastic |
| Weather Resistance | None |