Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for DeSantis Maverick Belt Holster, S&W Bodyguard 380cal, S&W M&P Bodyguard w/ Integrated CTC Laser, Right Hand, Plain, Black, 012BAU7Z0
The DeSantis Maverick Belt Holster, S&W Bodyguard 380cal, S&W M&P Bodyguard w/ Integrated CTC Laser, Right Hand, Plain, Black, 012BAU7Z0 Color: Black, Gun Make: Smith & Wesson, Gun Model: Smith & Wesson M&P Bodyguard 380, Smith & Wesson M&P Bodyguard 380 w/ CTC Laser, Barrel Length: 0 in, 2 - 5 in, Hand: Right, Holster Type: Belt Holster, Holster Material: Leather, Light/Laser Attachment: Integrated Crimson Trace Laser, Accessory Attachment System: Belt Clip, Hook, Holster Size: Full Size, Finish: Plain, Holster Application: Daily Carry, Quantity: 1, Belt Loop/Snap Width: 1.75 in, Fastener/Closure Type: Thumb Break, Condition: New, Retention Level: Level II, Attached Accessories: Laser, Country of Origin: USA, Fabric/Material: Leather, Gun Type: Revolver, Holster Finish: Plain, Length: 2.8 in, Package Type: Clam Pack/ Plastic. is here at OpticsPlanet with great deals Up to 19% Off! Please also check out more options for DeSantis Maverick Belt Holster.
Purchase your new DeSantis Maverick Belt Holster, S&W Bodyguard 380cal, S&W M&P Bodyguard w/ Integrated CTC Laser, Right Hand, Plain, Black, 012BAU7Z0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Maverick holster features detailed molding along with a sturdy steel spring clip for easy on and easy off. It will accommodate belts up to 1-3/4" wide. Crafted of high-quality leather and made in specialized factories.
Features/Specifications:
Steel spring clip for easy on easy off, Detailed molding secures gun, Snap closure secures gun, Fits S&W Bodyguard .380, Right hand draw
Features of DeSantis Maverick Belt Holster:
- Detailed Molding
- Sturdy Steel Spring Clip
- Durable
- Lightweight
- Snug Fit
Package Contents:
- DeSantis Maverick Belt Holster
Specifications for DeSantis Maverick Belt Holster, S&W Bodyguard 380cal, S&W M&P Bodyguard w/ Integrated CTC Laser, Right Hand, Plain, Black, 012BAU7Z0
| Color | Black |
| Gun Make | Smith & Wesson |
| Gun Model | Smith & Wesson M&P Bodyguard 380, Smith & Wesson M&P Bodyguard 380 w/ CTC Laser |
| Barrel Length | 0 in, 2 - 5 in |
| Hand | Right |
| Holster Type | Belt Holster |
| Holster Material | Leather |
| Light/Laser Attachment | Integrated Crimson Trace Laser |
| Accessory Attachment System | Belt Clip, Hook |
| Holster Size | Full Size |
| Finish | Plain |
| Application | Daily Carry |
| Quantity | 1 |
| Belt Loop/Snap Width | 1.75 in |
| Fastener/Closure Type | Thumb Break |
| Condition | New |
| Retention Level | Level II |
| Attached Accessories | Laser |
| Country of Origin | USA |
| Fabric/Material | Leather |
| Gun Type | Revolver |
| Holster Finish | Plain |
| Length | 2.8 in |
| Package Type | Clam Pack/ Plastic |