Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Storage & Coolers
Product Info for Pelican 1525 Air Protector Case w/Foam, Black, 015250-0001-110
The Pelican 1525 Air Protector Case w/Foam, Black, 015250-0001-110 Interior: Foam, Internal Length: 20.5 in, Internal Width: 11.31 in, Internal Depth/Thickness: 6.75 in, Length: 21.96 in, Width: 13.97 in, Depth/Thickness: 7.49 in, Weight: 7.13 lb, Color: Black, Fabric/Material: Proprietary Polypropylene Blend. is here at OpticsPlanet with competitive prices $19.00 Off! Please also check out more options for Pelican 1525 Air Protector Case.
Purchase your new Pelican 1525 Air Protector Case w/Foam, Black, 015250-0001-110 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Pelican 1525 Air Protector Case:
- Up to 40 percent lighter than other polymer cases
- Automatic Purge Valve - Keeps water and dust out while balancing air pressure
- Super-light proprietary HPX² Polymer
- Business card holder
Package Contents:
- Pelican 1525 Air Protector Case
Specifications for Pelican 1525 Air Protector Case w/Foam, Black, 015250-0001-110
| Interior | Foam |
| Internal Length | 20.5 in |
| Internal Width | 11.31 in |
| Internal Depth/Thickness | 6.75 in |
| Length | 21.96 in |
| Width | 13.97 in |
| Depth/Thickness | 7.49 in |
| Weight | 7.13 lb |
| Color | Black |
| Fabric/Material | Proprietary Polypropylene Blend |