Tap Tap to Zoom
Because leather is a pliable material, most leather holsters will not fit a firearm without being broken in. Luckily, we have created a how-to guide, complete with a video demonstration, to help you break in your holster and get the secure fit you expect!
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster - Glock, Glock 26, 27, 33, Taurus PT111, PT140, Right Hand, Plain, Black, 019BAE1Z0
The DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster - Glock, Glock 26, 27, 33, Taurus PT111, PT140, Right Hand, Plain, Black, 019BAE1Z0 Color: Black, Gun Make: Glock, Gun Model: Glock 26, Glock 27, Glock 33, Taurus PT111, Taurus PT140, Barrel Length: 3 - 5 in, Hand: Right, Holster Type: Belt Holster, Outside the Waistband Holster, Holster Material: Leather, Light/Laser Attachment: No, Accessory Attachment System: Belt Loop, Holster Size: Full Size, Finish: Plain, Holster Application: Daily Carry, Quantity: 1, Belt Loop/Snap Width: 1.5 in, Additional Features: None, Fastener/Closure Type: Open Top, Included Accessories: None, Condition: New, Age Group: Adults, Retention Level: Level I, Country of Origin: USA, Fabric/Material: Leather, Height: 1.85 in, Holster Finish: Plain, Length: 2.8 in, Mounted Device Type: Light, Package Type: Clam Pack/ Plastic. is here at OpticsPlanet with competitive prices Up to 38% Off! Please also check out more options for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster - Glock.
Purchase your new DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster - Glock, Glock 26, 27, 33, Taurus PT111, PT140, Right Hand, Plain, Black, 019BAE1Z0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This unique holster has been reduced to the barest of essentials yet offers a secure grip on the handgun thanks to exact molding and adjustable tension device. The Mini Scabbard will accommodate belts up to 1 1/2" wide. Available in black or tan unlined leather. Note: Some models without adjustable tension device.Image may not be representative of color or style.
Features of DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster - Glock:
- Adjustable tension screw
- Premium leather
- Precise molding, custom molded to the specific gun it is intended to carry
Package Contents:
- DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster - Glock
Specifications for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster - Glock, Glock 26, 27, 33, Taurus PT111, PT140, Right Hand, Plain, Black, 019BAE1Z0
| Color | Black |
| Gun Make | Glock |
| Gun Model | Glock 26, Glock 27, Glock 33, Taurus PT111, Taurus PT140 |
| Barrel Length | 3 - 5 in |
| Hand | Right |
| Holster Type | Belt Holster, Outside the Waistband Holster |
| Holster Material | Leather |
| Light/Laser Attachment | No |
| Accessory Attachment System | Belt Loop |
| Holster Size | Full Size |
| Finish | Plain |
| Application | Daily Carry |
| Quantity | 1 |
| Belt Loop/Snap Width | 1.5 in |
| Additional Features | None |
| Fastener/Closure Type | Open Top |
| Included Accessories | None |
| Condition | New |
| Age Group | Adults |
| Retention Level | Level I |
| Country of Origin | USA |
| Fabric/Material | Leather |
| Height | 1.85 in |
| Holster Finish | Plain |
| Length | 2.8 in |
| Mounted Device Type | Light |
| Package Type | Clam Pack/ Plastic |