Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer, SIG P238, Kimber Micro Carry .380, Springfield Armory 911, Left Hand, Plain, Black, 019BBP6Z0
The DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer, SIG P238, Kimber Micro Carry .380, Springfield Armory 911, Left Hand, Plain, Black, 019BBP6Z0 Color: Black, Gun Make: SIG Sauer, Gun Model: Kimber Micro Carry .380 ACP, SIG Sauer P238, Springfield Armory 1911, Barrel Length: 2.8 - 3.6 in, Hand: Left, Holster Type: Belt Holster, Outside the Waistband Holster, Holster Material: Leather, Light/Laser Attachment: No, Accessory Attachment System: Belt Loop, Holster Size: Full Size, Finish: Plain, Holster Application: Daily Carry, Quantity: 1, Belt Loop/Snap Width: 1.5 in, Fastener/Closure Type: Open Top, Included Accessories: None, Condition: New, Age Group: Adults, Retention Level: Level I, Country of Origin: USA, Fabric/Material: Leather, Holster Finish: Plain, Length: 2.8 in, Mounted Device Brand: ITI, Mounted Device Model: M3X, Mounted Device Type: Light, Package Type: Clam Pack/ Plastic. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 23% Off! Please also check out more options for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer.
Purchase your new DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer, SIG P238, Kimber Micro Carry .380, Springfield Armory 911, Left Hand, Plain, Black, 019BBP6Z0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This unique holster has been reduced to the barest of essentials, yet offers a secure grip on the handgun thanks to exact molding and adjustable tension device. The Mini Scabbard(R) will accommodate belts up to 1 1/2" wide. Available in black or tan unlined leather. Note: Some models without adjustable tension device.
Features of DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer:
- Compact, minimalist design.
- Belt holster.
- Precision molded premium unlined leather.
- Fits belts up to 1.5 inches wide.
- Secure carrying.
Package Contents:
- DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer
Specifications for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer, SIG P238, Kimber Micro Carry .380, Springfield Armory 911, Left Hand, Plain, Black, 019BBP6Z0
| Color | Black |
| Gun Make | SIG Sauer |
| Gun Model | Kimber Micro Carry .380 ACP, SIG Sauer P238, Springfield Armory 1911 |
| Barrel Length | 2.8 - 3.6 in |
| Hand | Left |
| Holster Type | Belt Holster, Outside the Waistband Holster |
| Holster Material | Leather |
| Light/Laser Attachment | No |
| Accessory Attachment System | Belt Loop |
| Holster Size | Full Size |
| Finish | Plain |
| Application | Daily Carry |
| Quantity | 1 |
| Belt Loop/Snap Width | 1.5 in |
| Fastener/Closure Type | Open Top |
| Included Accessories | None |
| Condition | New |
| Age Group | Adults |
| Retention Level | Level I |
| Country of Origin | USA |
| Fabric/Material | Leather |
| Holster Finish | Plain |
| Length | 2.8 in |
| Mounted Device Brand | ITI |
| Mounted Device Model | M3X |
| Mounted Device Type | Light |
| Package Type | Clam Pack/ Plastic |