Tap Tap to Zoom
Because leather is a pliable material, most leather holsters will not fit a firearm without being broken in. Luckily, we have created a how-to guide, complete with a video demonstration, to help you break in your holster and get the secure fit you expect!
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for DeSantis The Insider Leather IWB Holster, Ruger LCP II, LCP Custom, Taurus Spectrum .380, Left Hand, Plain, Black, 031BB7FZ0
The DeSantis The Insider Leather IWB Holster, Ruger LCP II, LCP Custom, Taurus Spectrum .380, Left Hand, Plain, Black, 031BB7FZ0 Color: Black, Gun Make: Ruger, Taurus, Gun Model: Ruger LCP Custom, Ruger LCP II, Taurus Spectrum, Barrel Length: 2 - 4.5 in, Holster Material: Leather, Hand: Left, Holster Type: Inside the Waistband Holster, Light/Laser Attachment: No, Holster Size: Full Size, Quantity: 1, Accessory Attachment System: Belt Clip, Hook, Finish: Plain, Belt Loop/Snap Width: 1.75 in, Condition: New, Fastener/Closure Type: Open Top, Age Group: Adults, Attachment Type: Belt Clip/Hook, Country of Origin: USA, Fabric/Material: Leather, Gender: Unisex, Holster Application: Concealment, Holster Finish: Plain, Length: 2.8 in, Package Type: Clam Pack/ Plastic, Retention Level: Level I, Weather Resistance: None. is here at OpticsPlanet with great deals Up to 19% Off! Please also check out more options for DeSantis The Insider Leather IWB Holster.
Purchase your new DeSantis The Insider Leather IWB Holster, Ruger LCP II, LCP Custom, Taurus Spectrum .380, Left Hand, Plain, Black, 031BB7FZ0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
For concealment with comfort, the Insider(R) contains design features to minimize bulk. It is made with a heavy duty spring steel clip positioned high for deep cover. The leather is soft and un-molded. Available in black.
Features of DeSantis The Insider Leather IWB Holster:
- Must be worn with a belt
- Accommodates belts up to 1 3/4 inch wide
Package Contents:
- DeSantis The Insider Leather IWB Holster
Specifications for DeSantis The Insider Leather IWB Holster, Ruger LCP II, LCP Custom, Taurus Spectrum .380, Left Hand, Plain, Black, 031BB7FZ0
| Color | Black |
| Gun Make | Ruger, Taurus |
| Gun Model | Ruger LCP Custom, Ruger LCP II, Taurus Spectrum |
| Barrel Length | 2 - 4.5 in |
| Holster Material | Leather |
| Hand | Left |
| Holster Type | Inside the Waistband Holster |
| Light/Laser Attachment | No |
| Holster Size | Full Size |
| Quantity | 1 |
| Accessory Attachment System | Belt Clip, Hook |
| Finish | Plain |
| Belt Loop/Snap Width | 1.75 in |
| Condition | New |
| Fastener/Closure Type | Open Top |
| Age Group | Adults |
| Application | Concealment |
| Attachment Type | Belt Clip/Hook |
| Country of Origin | USA |
| Fabric/Material | Leather |
| Gender | Unisex |
| Holster Finish | Plain |
| Length | 2.8 in |
| Package Type | Clam Pack/ Plastic |
| Retention Level | Level I |
| Weather Resistance | None |