Tap Tap to Zoom
The Geissele CHF 5.56mm Barrel, 14.5 in, Chrome Lined,1/2x28, 1-7 Twist, Mid Length, Tapered, 05-3281 Color: Chrome, Fabric/Material: Chromolly Steel, Caliber: 5.56x45mm NATO, Barrel Length: 14.5 in, Barrel Profile: Tapered, Gas System Length: Mid Length, Gas Block Journal Size-Diameter: .750 in, Barrel Material: Chrome Moly Vanadium, Gun Make: AR Platform, Gun Model: AR-15, Weight: 1.5 lb, Firearms Threads Per Inch: 1/2x28. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts Up to 23% Off! Please also check out more options for Geissele Chrome Lined 5.56mm Threaded AR Barrel.
Purchase your new Geissele CHF 5.56mm Barrel, 14.5 in, Chrome Lined,1/2x28, 1-7 Twist, Mid Length, Tapered, 05-3281 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
| Color | Chrome |
| Fabric/Material | Chromolly Steel |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 14.5 in |
| Barrel Profile | Tapered |
| Gas System Length | Mid Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter | .750 in |
| Barrel Material | Chrome Moly Vanadium |
| Gun Make | AR Platform |
| Gun Model | AR-15 |
| Weight | 1.5 lb |
| Firearms Threads Per Inch | 1/2x28 |