Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1020 Micro Watertight Dry Box, 6.37x4.75x2.12in, Solid Black w/Carabiner Loop, 1020-025-110
The Pelican 1020 Micro Watertight Dry Box, 6.37x4.75x2.12in, Solid Black w/Carabiner Loop, 1020-025-110 Color: Solid Black, Interior: Carabiner Loop, Depth/Thickness: 2.12 in, Length: 6.82 in, Width: 4.75 in, Fabric/Material: Polycarbonate, Finish: Smooth, Additional Features: Watertight, Weight: 0.56 lb, Internal Dimensions: 5.31 x 3.56 x 1.68 in. is here at OpticsPlanet with fantastic deals Up to 46% Off! Please also check out more options for Pelican 1020 Micro Case Series Dry Boxes.
Purchase your new Pelican 1020 Micro Watertight Dry Box, 6.37x4.75x2.12in, Solid Black w/Carabiner Loop, 1020-025-110 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Available in clear with color liner or solid | Easy open latch | Rubber liner for extra protection doubles as o-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Stainless steel hardware | Carabiner | Lifetime Guarantee of Excellence | Watertight*, crushproof, and dustproof | *Case is able to be submerged under 1 meter of water for up to 30 minutes in accordance with IP67 testing parameters
Features of Pelican MicroCase 1020:
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Rubber liner for extra protection doubles as o-ring seal
- Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out
- Easy open latch
- Stainless steel hardware
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican Protector Micro Case 1020
Specifications for Pelican 1020 Micro Watertight Dry Box, 6.37x4.75x2.12in, Solid Black w/Carabiner Loop, 1020-025-110
| Color | Solid Black |
| Interior | Carabiner Loop |
| Depth/Thickness | 2.12 in |
| Length | 6.82 in |
| Width | 4.75 in |
| Fabric/Material | Polycarbonate |
| Finish | Smooth |
| Additional Features | Watertight |
| Weight | 0.56 lb |
| Internal Dimensions | 5.31 x 3.56 x 1.68 in |