Tap Tap to Zoom
The Pelican 1060 Micro Water/Crushproof Dry Box, 9.37x5.56x2.62in - Clear, Yellow Liner w/Carabiner Color: Clear Yellow, Interior: Carabiner Loop, Depth/Thickness: 2.63 in, Length: 9.88 in, Width: 5.59 in, Fabric/Material: Polycarbonate, Finish: Smooth, Additional Features: Crushproof, Watertight, Weight: 1 lb, Internal Dimensions: 8.25 x 4.25 x 2.25 in. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts Up to 36% Off! Please also check out more options for Pelican 1060 Micro Cases / Dry Boxes 1060.
Purchase your new Pelican 1060 Micro Water/Crushproof Dry Box, 9.37x5.56x2.62in - Clear, Yellow Liner w/Carabiner from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Available in clear with color liner or solid | Easy open latch | Rubber liner for extra protection doubles as o-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Stainless steel hardware | Carabiner | Lifetime Guarantee of Excellence | Watertight*, crushproof, and dustproof | *Case is able to be submerged under 1 meter of water for up to 30 minutes in accordance with IP67 testing parameters
| Color | Clear Yellow |
| Interior | Carabiner Loop |
| Depth/Thickness | 2.63 in |
| Length | 9.88 in |
| Width | 5.59 in |
| Fabric/Material | Polycarbonate |
| Finish | Smooth |
| Additional Features | Crushproof, Watertight |
| Weight | 1 lb |
| Internal Dimensions | 8.25 x 4.25 x 2.25 in |