Tap Tap to Zoom
Product Info for TRU-SPEC 24-7 Series Tactical Teflon Pants - Men's, PolyCotton Ripstop, Charcoal, Waist 54 in, Inseam 37 in, 1079095
The TRU-SPEC 24-7 Series Tactical Teflon Pants - Men's, PolyCotton Ripstop, Charcoal, Waist 54 in, Inseam 37 in, 1079095 Color: Charcoal, Mens Waist Size: 54 in, Inseam Size: 37 in, Gender: Male, Pant Style: Cargo Pant, Fabric/Material: Cotton/Poly Ripstop, Fastener/Closure Type: Hook/Loop, Weight: 1 lb, Condition: New, Activity/Occasion: Tactical, Adjustability: Elastic Waistband, Application: Casual, Duty, Seasonal/Temperature Use: All Seasons, Zipper Type: YKK. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 65% Off! Please also check out more options for Tru-Spec 24-7 Men's Tactical Pants, Inseam 37in.
Purchase your new TRU-SPEC 24-7 Series Tactical Teflon Pants - Men's, PolyCotton Ripstop, Charcoal, Waist 54 in, Inseam 37 in, 1079095 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Original Tactical Pants Charcoal mens Poly cotton 6.5 oz 65/35 poly cotton rip-stop, Teflon coated 54U
Features/Specifications:
Designed to accommodate a concealed weapon, Engineered dimensional fit, Comfort fit slider waistband construction eliminates need for gathered elastic or adjustable side tabs, TRU-SPEC original PRYM snap & YKK brass zipper, Extra deep front pockets, 2-knife/accessory pockets, 2-cargo pockets with hook &Loop closure and bellowed side gussets, 2-internal magazine compartments in both cargo pockets, Expandable back pockets with hook &Loop closure, Cell phone/magazine pocket, Reinforced knee with inside opening for knee pads, Durable water resistand treatment for soil and moisture protection (does not apply to 100% cotton fabric), , , , , ,
Features of Tru-Spec 24-7 Men's Tactical Pants, Inseam 37in
- Concealed Carry Ready Designed to accommodate a concealed weapon
- Ergonomic Fit Engineered dimensional fit with a comfort-fit slider waistband for all-day wear
- Reinforced Durability Strengthened knees with internal openings for knee pads (sold separately)
- Optimized Storage
- Extra deep front pockets
- Easy-access DropN pocket behind each cargo pocket for quick storage
- Two knife/accessory pockets
- Two expandable cargo pockets with hook & loop closures and bellowed side gussets
- Internal magazine compartments in both cargo pockets
- Utility/magazine pocket for added versatility
- Expandable back pockets with hook & loop closure
- Heavy-Duty Construction TRU-SPEC original PRYM snap, YKK brass zipper, and reinforced stitching
- Pre-Washed for Comfort Soft, broken-in feel with long-lasting durability
Package Contents:
- Tru-Spec 24-7 Men's Tactical Pants, Inseam 37in
Specifications for TRU-SPEC 24-7 Series Tactical Teflon Pants - Men's, PolyCotton Ripstop, Charcoal, Waist 54 in, Inseam 37 in, 1079095
| Color | Charcoal |
| Mens Waist Size | 54 in |
| Inseam Size | 37 in |
| Gender | Male |
| Pant Style | Cargo Pant |
| Fabric/Material | Cotton/Poly Ripstop |
| Fastener/Closure Type | Hook/Loop |
| Weight | 1 lb |
| Condition | New |
| Activity/Occasion | Tactical |
| Adjustability | Elastic Waistband |
| Application | Casual, Duty |
| Seasonal/Temperature Use | All Seasons |
| Zipper Type | YKK |