Tap Tap to Zoom
Product Info for Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster, STX Tactical, Left, Black, 6390-1972-132-AG
The Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster, STX Tactical, Left, Black, 6390-1972-132-AG Color: Black, Gun Make: Heckler & Koch, Gun Model: Heckler & Koch P2000, Caliber: 9mm Luger, Barrel Length: 3.66 in, Hand: Left, Holster Type: Belt Holster, Outside the Waistband Holster, Holster Material: SafariLaminate, Light/Laser Attachment: SureFire X300, Accessory Attachment System: Belt, Finish: STX Tactical, Holster Application: Duty, Quantity: 1, Belt Loop/Snap Width: 2.25 in, Fastener/Closure Type: ALS - Automatic Locking System, Condition: New, Age Group: Adults, Retention Level: Level I, Gender: Unisex. is here at OpticsPlanet with competitive prices ! Please also check out more options for Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster.
Purchase your new Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster, STX Tactical, Left, Black, 6390-1972-132-AG from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This open top holster features the Automatic Locking System (ALS), an internal locking device that retains the weapon in all directions with no straps or snaps to manipulate. Once the weapon is holstered, it locks into place. The holster is completely operable with the thumb and once the ALS is de-activated a simple straight up draw is used. Features a mid-ride belt loop that rides close to the body, and a suede lining to protect the gun's sights and finish.
Features:
ALS (Automatic Locking System) secures weapon once holstered; simple straight up draw once the release is deactivated
Open-top design without SLS for quick retrieval of weapon
SafariLaminate thermoformed construction protects handgun and sights
Features of Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster
- ALS (Automatic Locking System) secures weapon once holstered; simple straight up draw once the release is deactivated
- Optional ALS Guard available for increasing level of security by one to Level II Retention
- Open-top design without SLS for quick retrieval of weapon
- SafariLaminate thermoformed construction protects handgun and sights
Package Contents:
- Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster
Specifications for Safariland 6390 ALS Mid Ride Level-I Retention Duty Holster, STX Tactical, Left, Black, 6390-1972-132-AG
| Color | Black |
| Gun Make | Heckler & Koch |
| Gun Model | Heckler & Koch P2000 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3.66 in |
| Hand | Left |
| Holster Type | Belt Holster, Outside the Waistband Holster |
| Holster Material | SafariLaminate |
| Light/Laser Attachment | SureFire X300 |
| Accessory Attachment System | Belt |
| Finish | STX Tactical |
| Application | Duty |
| Quantity | 1 |
| Belt Loop/Snap Width | 2.25 in |
| Fastener/Closure Type | ALS - Automatic Locking System |
| Condition | New |
| Age Group | Adults |
| Retention Level | Level I |
| Gender | Unisex |