Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1200 Small Protector Waterproof 10.6x10x4.8in Case, OD Green, No Foam
The Pelican 1200 Small Protector Waterproof 10.6x10x4.8in Case, OD Green, No Foam Color: OD Green, Interior: No Foam, Depth/Thickness: 4.87 in, Length: 10.62 in, Width: 9.68 in, Fabric/Material: Polypropylene, Finish: Smooth, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 2.65 lb, Internal Dimensions: 9.25 x 7.12 x 4.12 in, Condition: New. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to $5.00 Off! Please also check out more options for Pelican 1200 Small Protector Waterproof Case / Dry Box.
Purchase your new Pelican 1200 Small Protector Waterproof 10.6x10x4.8in Case, OD Green, No Foam from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Watertight, crushproof, and dustproof | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Stainless steel hardware | Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Lifetime Guarantee of Excellence
Features of Pelican Small Case 1200 Dry Box
- Interior Dimensions: 9.25" x 7.12" x 4.12" (23.5 x 18.1 x 10.5 cm)
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Easy open Double Throw latches
- Stainless steel hardware
- Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican Protector Small Watertight Case 1200
Specifications for Pelican 1200 Small Protector Waterproof 10.6x10x4.8in Case, OD Green, No Foam
| Color | OD Green |
| Interior | No Foam |
| Depth/Thickness | 4.87 in |
| Length | 10.62 in |
| Width | 9.68 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Finish | Smooth |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 2.65 lb |
| Internal Dimensions | 9.25 x 7.12 x 4.12 in |
| Condition | New |