Tap Tap to Zoom
The Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150 Color: Black, Magnification: 10 x, Objective Lens Diameter: 50 mm, Prism System: Porro, Prism Material: BAK4, Eye Relief: 18 mm, Exit Pupil: 5 mm, Field of View, Linear: 341 ft at 1000 yds, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Binoculars Focus System: Center Focus, Close Focus: 18 ft, Water Resistance Level: Waterproof, Weight: 30.56 oz, Finish: Matte, Condition: New, Additional Features: Lens Coating- FMC, Magnification Type: Fixed, Armoring: Rubber, Eyecups Types: Twist-Up, Fogproof: Yes, Size Class: Standard, Tripod Adaptable: Yes. is here at OpticsPlanet with great discounts $1.46 Off! Please also check out more options for Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars.
Purchase your new Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars, Matte, Black, 120150 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
These Bushnell 10x50mm Legacy Binoculars were specifically designed for the outdoor enthusiast who has a budget. These binoculars deliver an impressive combination of features to ensure premium-quality performance at value pricing. They are even 100 percent waterproof and fogproof.Simply put you won't find a better set of binoculars for the money than these Bushnell 10x50mm Legacy Binoculars. These binoculars feature a 10x magnification level and a large 50mm diameter objective lens with multicoated optics for enhanced light transmission and improved image clarity and resolution. BaK-4 prisms Fully multi-coated optics 100% waterproof / fogproof Wide-angle field of view Rubber armored for secure grip Center focus Twist-up eyecups Long eye relief
| Color | Black |
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Prism System | Porro |
| Prism Material | BAK4 |
| Eye Relief | 18 mm |
| Exit Pupil | 5 mm |
| Field of View, Linear | 341 ft at 1000 yds |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System | Center Focus |
| Close Focus | 18 ft |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Weight | 30.56 oz |
| Finish | Matte |
| Condition | New |
| Additional Features | Lens Coating- FMC |
| Magnification Type | Fixed |
| Armoring | Rubber |
| Eyecups Types | Twist-Up |
| Fogproof | Yes |
| Size Class | Standard |
| Tripod Adaptable | Yes |