Tap Tap to Zoom
Product Info for Bushnell Legacy WP 10-22x50mm Porro Prism Binoculars, Black, 121225
The Bushnell Legacy WP 10-22x50mm Porro Prism Binoculars, Black, 121225 Color: Black, Magnification: 10 - 22 x, Objective Lens Diameter: 50 mm, Prism System: Porro, Prism Material: BAK4, Eye Relief: 14 mm, Exit Pupil: 2.3 - 5 mm, Field of View, Linear: 199 - 66 ft at 1000 yds, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Binoculars Focus System: Center Focus, Close Focus: 20 ft, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Waterproof, Weight: 34.24 oz, Condition: New, Magnification Type: Variable, Eyecups Types: Fold Down, Size Class: Standard, Tripod Adaptable: No. is here at OpticsPlanet with great discounts $10.00 Off! Please also check out more options for Bushnell Legacy WP 10-22x50mm Porro Prism Binoculars.
Purchase your new Bushnell Legacy WP 10-22x50mm Porro Prism Binoculars, Black, 121225 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Bushnell Legacy WP 10-22 x 50mm Porro Prism Binoculars:
- BaK-4 prisms
- Fully multi-coated optics
- Weather Proof
- Rubber armored for secure grip
- Center focus
- Twist-Up eyecups
- Long Eye relief
Package Contents:
- Bushnell Legacy WP 10-22x50 Binoculars
Specifications for Bushnell Legacy WP 10-22x50mm Porro Prism Binoculars, Black, 121225
| Color | Black |
| Magnification | 10 - 22 x |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Prism System | Porro |
| Prism Material | BAK4 |
| Eye Relief | 14 mm |
| Exit Pupil | 2.3 - 5 mm |
| Field of View, Linear | 199 - 66 ft at 1000 yds |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System | Center Focus |
| Close Focus | 20 ft |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Weight | 34.24 oz |
| Condition | New |
| Magnification Type | Variable |
| Eyecups Types | Fold Down |
| Size Class | Standard |
| Tripod Adaptable | No |