Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1300 Small Protector Waterproof Case, Orange, Foam, 1300-000-150
The Pelican 1300 Small Protector Waterproof Case, Orange, Foam, 1300-000-150 Color: Orange, Interior: Foam, Depth/Thickness: 6.87 in, Length: 10.62 in, Width: 9.68 in, Fabric/Material: Polypropylene, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 3.53 lb, Internal Dimensions: 9.17 x 7 x 6.12 in. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to 10% Off! Please also check out more options for Pelican 1300 Small Protector Waterproof Cases.
Purchase your new Pelican 1300 Small Protector Waterproof Case, Orange, Foam, 1300-000-150 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Watertight, crushproof, and dustproof | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Stainless steel hardware | Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Lifetime Guarantee of Excellence
Features of Pelican Small Case 1300 Dry Box
- Interior Dimensions: 9.87" x 7.00" x 6.12" (25.1 x 17.8 x 15.5 cm)
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Easy open Double Throw latches
- Stainless steel hardware
- Pick 'N' Pluckâ„¢ with convoluted lid foam
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican Protector Small Watertight Case 1300
Specifications for Pelican 1300 Small Protector Waterproof Case, Orange, Foam, 1300-000-150
| Color | Orange |
| Interior | Foam |
| Depth/Thickness | 6.87 in |
| Length | 10.62 in |
| Width | 9.68 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 3.53 lb |
| Internal Dimensions | 9.17 x 7 x 6.12 in |