Tap Tap to Zoom
The Bushnell Falcon 10x50 Porro Prism Black Binoculars 133450 Color: Dark Earth, Magnification: 10 x, Objective Lens Diameter: 50 mm, Prism System: Porro, Prism Material: BK-7, Eye Relief: 9 mm, Exit Pupil: 5 mm, Field of View, Linear: 300 ft at 1000 yds, Optical Coating: Fully Coated, Binoculars Focus System: Individual Eyepiece Focus, Close Focus: 25 ft, Weight: 27.04 oz, Finish: Matte, Package Type: Box, Magnification Type: Fixed, Armoring: Rubber, Eyecups Types: Folding Eyecups, Size Class: Standard, Tripod Adaptable: No. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts 14% Off! Please also check out more options for Bushnell Falcon 10x50mm Binoculars.
Purchase your new Bushnell Falcon 10x50 Porro Prism Black Binoculars 133450 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
| Color | Dark Earth |
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Prism System | Porro |
| Prism Material | BK-7 |
| Eye Relief | 9 mm |
| Exit Pupil | 5 mm |
| Field of View, Linear | 300 ft at 1000 yds |
| Optical Coating | Fully Coated |
| Binoculars Focus System | Individual Eyepiece Focus |
| Close Focus | 25 ft |
| Weight | 27.04 oz |
| Finish | Matte |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Fixed |
| Armoring | Rubber |
| Eyecups Types | Folding Eyecups |
| Size Class | Standard |
| Tripod Adaptable | No |